BANJALUKA – Za drvoprerađivače u Republici Srpskoj ova poslovna godina je solidno počela, a ukoliko uspiju održati sadašnji trend mogu očekivati i rast proizvodnje, posebno u sektoru namještaja koji je i najprofitabilniji u toj oblasti.
Iako je pandemija virusa korona stala na put privrednicima, sektor drvoprerade uspio je u drugom polugodištu prošle godine da ispliva iz krize i dostigne rezultat koji su imali i na kraju 2019. godine.
Sve to ohrabrilo je drvoprerađivače da lakše uplove u nove poslove u ovoj godini, a dobar start najavljuje da bi već na kraju ove godine rezultati mogli biti i bolji nego prije početka pandemije.
Potvrđuje to i sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori RS Lazo Šinik naglasivši da su domaći drvoprerađivači, uprkos svjetskim procjenama da se rast može očekivati tek 2022. godine, već nadomak tog cilja.
“Uprkos brojnim poremećajima na tržištu uspjela se održati potražnja i zato je rezultat bio dobar na kraju prošle godine. U sektoru šumarstva zabilježen je rast od 2,4 odsto, dok je u sektoru prerade drveta rast bio oko dva odsto. S obzirom na sve to optimistični smo da će taj trend biti nastavljen“, rekao je Šinik.
Razloga za optimizam, dodao je, svakako daje vakcina protiv virusa korona koja bi trebalo da donese stabilizaciju epidemiološke situacije.
“Za sada je nivo tražnje dobar i nadamo se da će biti još bolji kako vrijeme bude odmicalo. Posebno je značajno da se situacija stabilizuje u Italiji, Njemačkoj i Austriji, jer to su za naše proizvođače najvažnija tržišta“, naglasio je Šinik.
Dobrim rezultatima nadaju se i u preduzeću “Drvoprodeks” iz Banjaluke.
“U ova dva mjeseca imamo više narudžbi nego na početku prošle godine, što daje razlog za optimizam da se sve vraća u normalu i da su pred nama dobri rezultati“, rekao je direktor ove firme Darko Partalo.
Dodao je da je najvažnije da su uspjeli sačuvati radnike, poslovne partnere i da ponovo mogu nastaviti da rade punim kapacitetom.
Partalo, koji je i predsjednik Udruženja drvoprerađivača RS, kaže da je pred drvoprerađivačima sigurno uspješnija godina od prethodne te da razloga za optimizam imaju i oni koji su oslonjeni na sektor građevinarstva koji se dosta brzo oporavlja. Glas Srpske