BANJALUKA – Skok cijena repromaterijala uticaće i na poskupljenje sjetve i do 20 odsto, zbog čega poljoprivrednici u Srpskoj još razmatraju koliko će hektara posijati.
Iako su pripreme za proljećnu sjetvu već počele širom RS, povrtari još kalkulišu, s obzirom na to da su dosta prošlogodišnjeg roda zaorali na njivama jer je potražnja zbog pandemije virusa korona bila tanka, dok ratare brine i manjak sjemena kukuruza na tržištu.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković kazao je za “Glas Srpske” da je repromaterijal za predstojeću sjetvu poskupio od 15 do 30 odsto.
“Cijena sjemena kukuruza, soje i suncokreta porasla je od deset do 15 odsto, dok su mineralna đubriva i do 30 odsto skuplja, zbog čega će, prema našim procjenama, cijena ovogodišnje sjetve biti i do 20 odsto veća nego lani“, kazao je Marinković.
Dodao je da poljoprivrednici nisu sigurni koje će površine biti zasijane, te da li će zbog nedostatka novca pribjeći redukcionim mjerama koje mogu uzrokovati loš kvalitet roda.
“Nezadovoljni su zbog cjelokupne situacije, te su zbog toga u ovom trenutku neopredijeljeni šta da rade i koje biljne kulture da zasiju kako bi odgovorili na novonastalu situaciju“, ističe Marinković.
Problem su i visoke temperature za ovo doba godine, kazao je, jer nisu pogodne za voćke, kojem prijeti prerano pupanje, zbog čega proljećni mrazevi mogu uzrokovati veliku štetu.
Da je ova godina neizvjesna, potvrđuju i poljoprivrednici širom Srpske, koji su kazali da je prošla godina bila rodna, ali neisplativa.
“Ono što je skoro sigurno je da ćemo oko 95 odsto sjemena morati kupiti uz pomoć kredita, a još nismo uspjeli da vratimo dugove iz prethodnih godina“, kazao je poljoprivrednik iz Lijevča polja Duško Banjac.
Iste brige ima i Darko Bavrlić iz Gradiške jer, kako je kazao, ne zna šta može očekivati od ove godine kada je prošla bila teška u svakom smislu.
“Bilo je teško proizvoditi, a još teže prodati ubrano. Taman kada je stiglo povrće, sve se zatvorilo, nismo imali gdje svoje proizvode prodati. U martu je pola salate propalo jer nije imao ko da je kupi“, kazao je Bavrlić i dodao da je pretrpio velike gubitke.
Semberski poljoprivrednik Ljubo Maletić kaže da je u ovom dijelu Srpske počela priprema zemljišta za sijanje pšenice, ali da će sa velikom sjetvom krompira i luka krenuti početkom marta.
“Lani smo po veoma niskoj otkupnoj cijeni prodali oko 70 odsto prinosa kukuruza, jer nismo imali gdje da ga skladištimo, a sada kada je njegova cijena skočila, nemamo šta prodati. Pšenica i kukuruz su prošle godine dobro rodili, ali nam se, nažalost, nije ekonomski isplatilo“, istakao je Maletić.
Rekordno visoke cijene na svjetskim berzama
Stojan Marinković kaže da su na svjetskim berzama rekordno visoke cijene kukuruza, pšenice i soje.
“U Brazilu kiše otežavaju sjetvu soje i to se odražava na porast njene cijene koja je bila u blagom padu. Iako je cijena kukuruza znatno viša nego ona po kojoj smo mi prodavali u vrijeme žetve, stvarno stanje njegove cijene, kao i pšenice, znaćemo početkom aprila”, rekao je Marinković. Glas Srpske