BANJALUKA – Institucije Republike Srpske su godinama bez osnova dozvoljavale vlasnicima privatnog preduzeća „Put“ iz Banjaluke da gomilaju milionske obaveze prema državi i radnicima. Kroz stečajni postupak, koji je okončan prije nekoliko dana, na vidjelo su izašle posljedice takvog tolerantskog odnosa i od miliona maraka koje je potraživala, država je dobila samo polovan utovarivač.
Nekada državni kamenolom sa 180 zaposlenih je privatizovan od strane preduzeća vlasništvu porodice Trnjak – „Geokop“, koje je takođe završilo u stečaju.
O njihovom poslovnom uspjehu najbolje govori činjenica da su povjerioce zakinuli za blizu devet miliona maraka te da se protiv Mire i Zorana Trnjaka vode brojni procesi pred domaćim pravosuđem zbog sumnje u privredni kriminal.
Prema policijskim izvještajima, preduzeće su uništavali preko svoje treće firme „Planina“ koja je od „Puta“ kupovala kamene agregate. Sve je pratila lažna dokumentacija, a eksploatacija i prerada se vršila bez koncesije.
Koliko god su oni loše i neodgovorno radili, toliko im je u tome pomagala i država.
Gotovo nevjerovatno zvuči podatak da se doprinosi na plate radnika nisu uplaćivali devet godina.
„Put“ je sa 2,35 miliona maraka jedan od najvećih poreskih dužnika, a s obzirom da je stečaj okončan, Poreskoj upravi RS preostaje samo da ovaj dug otpiše.
Stečajni upravnik Aleksa Nježić je u svom izvještaju naveo kako je Poreska uprava RS unovčila utovarivač i tako namirila dio svojih potraživanja. Takođe, prodat je i poslovni prostor u Banjaluci za 102.430 maraka, a taj novac će dobiti Sberbanka u čiju je korist bila upisana hipoteka.
To je ujedno i bilo sve što je vrijedno kada je ovo preduzeće u pitanju.
„Tokom postupka pronađene su određene pokretne stvari čija je vrijednost beznačajna, tako da se nije isplatilo iste unovčavati, jer bi troškovi bili veći od ostvarene cijene“, navodi se u izvještaju.
CAPITAL: D. Tovilović