BANJALUKA – Štednja je uvijek poseban izazov jer mnogi misle da im treba mnogo para “viška” da bi mogli da uštedite, ali nije u tome poenta. Bolje odredite procenat nego iznos.
Jasno je da mjesečno neće moći isto da uštedi onaj ko ima prihode od nekih 800 maraka i onaj ko ima duplo više, ali zato oboje mogu da izdvoje 5% ili 10% od svoje plate.
Jedan će brže stići do cilja, ali to nije važno, bitno je da će oboje da uštede. A kada smo kod cilja, to je prva stavka. Morate imati fokus, ako ga nemate, onda i ne čudi što ne uspijevate da odvojite novac sa strane.
- Nije važno zašto štedite, važno je da imate razlog. To mogu biti putovanje, stan, novi biznis, skupe cipele… Ipak, bez jasnog fokusa, nećete imati motivaciju.
- Treba biti svjestan svojih prihoda. Ne možete očekivati da mjesečno ostavljate 100 maraka sa strane, ako je to petina vaše plate. Dakle, vodite se procentima i idite polako ka cilju. Ako vam plata bude rasla, i štednja će biti veća, piše “Telegraf Biznis“.
- Ne odustajte od cilja, iako dođete do pola, pa vam se učini da biste tim novcem mogli sebi nešto drugo da priuštite. Recimo, ako štedite za kola i treba vam nekoliko hiljada evra, nemojte na pola puta taj novac potrošiti na “sitna zadovoljstva”.
Ljudi su iz godine u godinu sve manje štedili, a situacija se malo popravila tokom pandemije 2020. godine, zbog rastuće finansijske neizvjesnosti. Ipak, nevjerovatan je podatak GOBankingRates iz 2019. koji kaže da je te godine čak 69% Amerikanaca imalo manje od 1.000 dolara u “šteku”. Agencije