SARAJEVO – Nivoi “loših kredita” (NPL) nastavili su opadati uprkos pandemiji u prvoj polovini 2020., ali učinak krize na novi val NPL-a postaće jasniji u drugoj polovini 2021. godine kada mjere (kao što su moratoriji na plaćanja i umanjenje poreza), provedene u raznim jurisdikcijama počnu isticati.
Ovo se, između ostalog, navodi u NPL Monitoru Vienna Initiative koji analizira “loše kredite” u zemljama CESEE, izvještava Indikator.ba.
Mjere koje su preduzele vlade ublažile su uticaje i spriječile novi i trenutni porast NPL-a od zajmoprimaca koji se suočavaju s privremenim nedostatkom likvidnosti. Ove mjere imale su i učinak odgađanja utiecaja na kvalitet aktive banaka.
Količina NPL-a zabilježila je pad od 8,9 posto u regiji CESEE u 12 mjeseci do juna 2020. godine, dostigavši nivo od 33,0 milijardi evra. Većina zemalja u regiji imala je međugodišnje smanjenje broja NPL-a više od 10 posto: Mađarska (-35,3 posto), Latvija (-31,3 posto), Albanija (-25,3 posto), Slovenija (-22,8%), Hrvatska (-22,6%), Srbija (-18,0%), Bosna i Hercegovina (-13,7%), Litvanija (-12,4%) i Češka (-10,3%).
Samo su četiri zemlje zabilježile povećanje obima nenaplativih kredita: Crna Gora (0,2 milijarde evra; 15,4 posto), Estonija (0,1 milijarde evra; 11,9 posto), Kosovo (0,1 milijarde evra; 10,2 posto) i Slovačka Republika (1,9 milijardi evra; 2,4 posto).
Učinak krize na novi val NPL-a postat će jasniji u drugoj polovini godine 2021, nakon što mjere koje su provedene u raznim jurisdikcijama počinju isticati, a njihove beneficije se vremenom počnu gubiti. Uticaj će vjerovatno varirati između zemalja, ovisno o načinu na koji njihove vlasti budu podnosile krizu, uključujući pristup vakcini i vrijeme distribucije, navodi se u izvještaju.
Kada su u pitanju budući trendovi, u izvještaju se navodi da će prodaja NPL-a vjerovatno ostati najvažnija za strategije razduživanja banaka u regiji CESEE 2021. godine.
“U mnogim zemljama postoji dobro funkcionirajuće tržište NPL transakcija. Postoje i dobro uspostavljeni regionalni investitori s kapitalom za ulaganje u NPL. Investitori imaju pristup “pričekaj i vidi”, ali postoje pozitivni znakovi za 2021. godinu. Iako je prodaja NPL-a privremeno zadržana od početka pandemije, kapital investitora ostaje u regiji za investiranje. Banke su takođe spremne ponovo pokrenuti svoje procese pripreme prodaje, ali neizvjesnost ostaje s obzirom na najbolji trenutak za stavljanje novih zajmova i/ili portfelja na prodaju“, dodaje se, između ostalog. Indikator.ba