BANjALUKA – Kućni testovi na virus korona, koje je od petka moguće kupiti u slobodnoj prodaji u Srbiji, postali su najtraženija roba i u apotekama u Republici Srpskoj, iako njihova nabavka još nije u planu.
Prema riječima farmaceuta vijest da su testovi stigli u “komšiluk” usijali su telefone, a gotovo da nema čovjeka koji uđe u apoteku a da ne pita kada će oni biti biti nabavljeni i koliko će koštati.
Ovi testovi, koji imaju jasno uputstvo, prema riječima apotekara u Srbiji, vrlo jednostavno se koriste i mogu da budu zamena za PCR test, što je obradovalo kako njihove tako i stanovnike Srpske, koji su pohrlili u apoteke da se raspitaju.
Vijest o kućnim testovima iz Srbije munjevito se proširila i u Srpsku, što svjedoči i farmaceut u jednoj banjalučkoj apoteci Marija Đogo, koja kaže da ni sama ne zna koliko je mušterija u petak pitalo kada će ih imati u prodaji i koliko bi mogli koštati.
“Da je u apotekama u Srbiji moguće kupiti test na virus korona za oko 20 maraka nisam znala dok me nisu pitale mušterije. Gotovo svaki drugi građanin koji je došao u apoteku usput je pitao da li imamo u prodaji test na virus korona i kada ćemo ga dobiti“, kazala je Đogo.
Ništa manje zainteresovani nisu ni stanovnici Hercegovine, u čijim apotekama kažu da jedva čekaju da ovi kućni testovi stignu u Srpsku.
Vlasnica apoteke “Beladona” u Trebinju Zorica Tasovac kaže da bi kućni testovi, koji bi se našli u slobodnoj prodaji, mnogo značili građanima.
“Čim nam se javi neki dobavljač koji nudi i kućne testove na virus korona nećemo se premišljati, odmah ćemo ih naručiti“, istakla je Tasovac.
Kućne testove na “kovid” sa nestrpljenjem čekaju i Dobojlije, u čijim apotekama kažu da se interesovanje građana pojavilo već u petak ujutro.
Ljekar porodične medicine Milijana Stanković je istakla da bi, imajući u vidu da među stanovništvom vlada veliki strah i panika zbog virusa korona, bilo dobro kada bi se i u apotekama u Srpskoj mogli kupiti kućni testovi.
“Kućni testovi bi i te kako smanjili stres. Osim toga, nabavkom ovih testova sigurna sam da bi se smanjilo čekanje u redovima kod ljekara“, kazala je Stankovićeva.
U Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH istakli su da im se nijedan zastupnik, zaključno sa petkom, nije obratio, kada je riječ o nabavci kućnih testova na virus korona.
“Sve što je do sada upisano u registar medicinskih sredstava namijenjeno je prometovanju, odnosno upotrebi, u bolnicama, institutima, laboratorijama. S obzirom na to da je uloga ove agencije zaštita zdravlja stanovnika BiH, te s tim ciljem, a pod uslovom da neko pravno lice podnese zahtjev za upis ovih testova, preduzećemo sve mjere da bi ta medicinska sredstva bila dostupna i kod nas u što kraćem periodu“, istakli u su Agenciji za lijekove.
Kućni testovi, koje je za sada moguće kupiti u Srbiji, a čiju je nabavku odobrila tamošnja Agencija za lijekove, su vrlo osjetljivi. Proizvođač je firma iz Južne Koreje. Kako objašnjavaju tamošnji epidemiolozi, riječ je o antigenskom testu, koji, u slučaju da se sa njim ne rukuje pravilno, može dati pogrešene rezultate pa tako, ako je neko bio u kontaktu sa zaraženom osobom i zarazio se, ne može narednog dana imati pozitivan rezultat. Takođe, najveća vjerovatnoća da se prisustvo virusa otkrije je između prvog i petog dana od pojave simptoma.
Svi oni koji rade test kod kuće možda neće dovoljno dobro uzeti uzorak, jer se mora, kažu, ići kroz nos u zadnji zid nosnog dijela ždrela, što je dosta neprijatno. Glas Srpske