BANJALUKA – Korupcija u Bosni i Hercegovini nije pojava, već način života. Za borbu protiv iste javno se svi zalažu, ali uglavnom samo deklarativno, jer bi u suprotnom mnogi, upravo oni koji bi trebali da prednjače u toj borbi morali da krenu od sebe.
Svi bi da uvedemo red u zdravstvu, ali volimo da uđemo preko reda, htjeli bi efikasnu policiju, osim kada treba da platimo kaznu u saobraćaju, podržavamo zapošljavanje stručnih i sposobnih ali tek kada sebi “riješimo” posao.
Pravimo se slijepi kada nam je korupcija ispred očiju jer mnogima je lakše da ćute nego da se nekom zamjere, jer ko zna opet u tom začaranom krugu kada će ti neko za nešto trebati. Zato što prije trebamo prestati biti licemjerni i shvatiti da je korupcija kancer koji je zahvatio svo zdravo tkivo ovog društva i svakodnevno ga ubija, metastazirajući.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, 9. decembra, portal CAPITAL vas podsjeća na neke od svojih najznačajnijih istraživačkih priča na ovu temu, a zbog kojih su nadležni organi bili prinuđeni da reguju.
Serijom tekstova otkrili smo kako je doktor Stanko Baćo postao hirurg jer je specijalizaciju u Srbiji završio tezgareći u Njemačkoj”. Nakon pisanja Capitala policija je otvorila istragu, dok je ministar zdravstva Alen Šeranić uglavnom gledao kako da opere svoje ruke.
Ruski biznismen Dmitri Kuznecov otkrio je za CAPITAL kako su izvučeni milioni maraka iz preduzeća E-RAOP. Kuznecov tvrdi da su Rusi prilikom dogovaranja kupovine fabrike E-RAOP donijeli milione maraka keša i da je o tome otvorena istraga u Rusiji. Nedavno smo objavili i da Kuznecov tvrdi da mu je Milan Keserović, zet predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Zorana Tegeltije, prijetio „uklanjanjem“, što je Keserović negirao.
Pisali smo i o tome kako vlast i UIO BiH gase najveće domaće firme za dezinfekciju zbog čega su 23 radnika preduzeća „Euro Lab“ završila na ulici. Naše pisanje dovelo je do toga da je UIO pokrenuo izmjene zakonske regulative.
Ovo je samo nekoliko poslednjih, od stotina tekstova o korupciji, kriminalu i nepotizmu objavljenih na CAPITAL-u za 13 godina postojanja.
CAPITAL
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Slučaj Baćo Stanko treba procesuirati i proširiti istragu i na Sovilja, jer je i on zaslužan za zataškavanje ovog krim djela.
Istraga u Prijedoru je stavljena pod tepih, bar tako misli u inspektor Baćin kum.
Na predmetu se ništa ne radi, zaštićen je – još uvjek je pod oznakom A, i pored svih silnih dokaza prikazanih u seriji članaka Capitala.
Treba istragu preseliti u Banja Luku, a smijeniti kuma.
Ako nam je najveći problem u vezi sa korupcijom specijalizacija jednog doktora, onda bi trebali biti jako zadovoljni kao društvo u cjelini. Ne branim nikog i ni u kom slučaju ne podržavam takve “operacije”, ali siguran sam da je to jedna kap u moru korupcije, a ona ozbiljna se ozbiljno i sakriva…
Sve pohvala Capital-u. Da je više takvih, korupcija bi se svela na minimum