LONDON, Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta pala i prošle sedmice, treću zaredom, i zaronila na najniži nivo u dvije i po godine, jer su ulagači skloniji riziku zbog optimizma u vezi vakcine protiv korona virusa i očekivanja novih podsticaja u američkoj privredi.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, potonuo je prošle sedmice 1,4 odsto, na 90,50 bodova, najniži nivo od aprila 2018. godine.
Kurs dolara prema japanskoj valuti ojačao 0,1 odsto, na 104,15 jena.
Dolar je oslabio u odnosu na evro, pa je cijena evra porasla 1,3 odsto, na 1,2120 dolara, a u jednom je trenutku dostigla 1,2177 dolara, najviši nivo u dvije i po godine.
Dobre vijesti o vakcinama protiv Covida-19 posljednjih su sedmica ohrabrivale investitore i podsticale veću sklonost riziku, pa su jačale valute koje se smatraju rizičnijima.
Optimizam ulagača pripisuje se vijestima da je Velika Britanija postala prva država u svijetu koja je odobrila vakcine Pfizera i BioNTecha protiv covida-19.
Ulagači se nadaju da će vakcinacija uskoro početi, što bi u dogledno vrijeme moglo dovesti do normalizacije situacije u najvećim svjetskim privredama.
Uz to, naznake napretka u pregovorima o novom paketu podsticaja američkoj privredi takođe ohrabruju ulagače.
U Kongresu se vode pregovori o prijedlogu paketa fiskalnih podsticaja vrijednom ukupno oko 1.000 milijardi dolara.
O novom paketu podsticaja pregovara se već mjesecima, a analitičari smatraju da će se uskoro konačno postići dogovor jer svi posljednji podaci ukazuju na usporavanje oporavka najveće svjetske privrede od korona krize.
Na to su ukazali podaci o oštrom usporavaju rasta zapošljavanja.
U novembru je, u SAD-u otvoreno samo 245 000 novih radnih mjesta, u poređenju sa 610 000 u oktobru, pokazao je službeni izvještaj u petak.
To je najslabiji rast broja zaposlenih od maja te peti mjesec zaredom da tempo zapošljavanja usporava.
Analitičari kažu da je spori oporavak tržišta rada posljedica novih restriktivnih mjera u nizu saveznih država zbog širenja korona virusa.
„Bila je to još jedna loša sedmicaza dolar. Vakcina, obnovljeni pregovori o fiskalnim podsticajima u SAD-u i manje međunarodnih konfrontacija pod novom američkom administracijom i dalje će biti teme koje će pokretati tržište”, kaže Marvin Loh, strateg u kompaniji State Street Global Markets.
U takvim okolnostima, kurs evra dostigao je najviši nivo u dvije i po godine.
Prema ocjeni analitičara u banci ING, objavljenoj u najnovijoj bilješci klijentima, takva kretanja kursa evra najvećim se dijelom pripisuju slabljenju dolara.
“Kurs evra drži se iznad 1,21 dolara, po prvi put od proljeća 2018., pored činjenice da je ostalo svega sedam dana do sjednice Evropske centralne banke (ECB) na kojoj se očekuju nove podsticajne mjere”, rekla je analitičarka Rabobanka Jane Foley. Hina