TUZLA – Gradilište Bloka 7 Termoelektrane Tuzla gotovo je u potpunosti spremno i u nekoliko narednih dana biće predato kineskim partnerima za daljnju realizaciju tog vrlo važnog i velikog projekta, potvrđeno je iz Elektroprivrede BiH.
Pripremni radovi za izgradnju Bloka 7 u Termoelektrani Tuzla, čija je realizacija obaveza Elektroprivrede BiH, u završnoj su fazi.
Iz te kompanije navode da je vrijednost radova započetih u novembru 2019. gotovo 19 miliona KM, a izvođač je domaći konzorcij koji čine kompanije ITC iz Zenice, Integral Inženjering Banja Luka i Prijedor putevi.
Izvršni direktor za kapitalne investicije Elektroprivrede BiH Senad Salkić izjavio je da je gradilište gotovo u potpunosti spremno i u nekoliko narednih dana biće predato kineskim partnerima za daljnju realizaciju tog vrlo važnog i velikog projekta za Elektroprivredu BiH.
“Članovi stručnog tima naše kompanije sa predstavnicima partnera iz Kine intenzivno rade na izradi baznog dizajna projekta. Po okončanju ove aktivnosti, kineski stručnjaci i inženjeri će pristupiti izradi glavnog projekta i ishodovanju potrebnih dozvola za gradnju Bloka 7”, kazao je Salkić.
U proteklih 11 mjeseci izvršeno je čišćenje lokacije budućeg Bloka, izgrađeni su pristupni putevi, izmještene podzemne instalacije, te porušeni nadzemni objekti i okončana nivelacija terena. Produžen je glavni kolektor i izrađen kanal za odvodnju površinskih voda, a oko cijelog gradilišta postavljena je betonska ograda.
Glavni nadzorni inženjer za pripremnu fazu izgradnje Bloka 7 Šaban Hajdarević naveo je da bilo potrebno očistiti površinu između 320.000 i 340.000 m², nasuti na ukupni prostor oko 380.000 m³ nasipnog materijala, postaviti blizu pet kilometara podzemnih cjevovoda različitih profila, produžiti glavni kolektor za skoro 800 metara i postaviti gotovo 1.800 metara ograde oko gradilišta.
U toku izrade nasipa na gradilište je dnevno pristizalo 278 kamiona. Za prijevoz potrebne količine materijala bilo je neophodno gotovo 25.900 transportnih tura. 525 tona betonskog čelika, te 3.500 m³ betona ugrađeno je u izradu AB kanala, dok je za izradu ograde utrošeno 70 tona betonskog čelika i 700 m³ betona.
Za pripremne radove u svim dosadašnjim fazama bilo je potrebno oko 220.000 radnih sati uz stalni angažman 83 osobe, a povremeno je bilo angažovano još 115. Kako bi bili ispunjeni svi preduslovi da gradilište preuzmu kineski partneri, u toku su i radovi na elektroinstalacijama.
Nadzorni inženjer za elektroradove pripremne faze izgradnje Bloka 7 Nedžad Bjelić naveo je da su u toku radovi na instalaciji vanjske rasvjete, videonadzora ograde i priključenja gradilišta na električnu energiju, te polaganje napojnih kablova i montaža opreme.
“Istovremeno, priprema se i investiciona-tehnička dokumentacija za izmještanje 220 kV dalekovoda koji se nalazi u krugu TE Tuzla”, istakao je Bjelić.
U junu 2020. Elektroprivreda BiH je uplatom avansa od 214 miliona KM ispunila i posljednju obavezu po Ugovoru o inženjeringu, nabavci i izgradnji Bloka, čime su praktično počeli teći svi rokovi za izgradnju u kojoj će učestvovati oko 1.000 radnika.
Prema Ugovoru potpisanom s kineskim konzorcijem Gezhouba, od 10 do 30 posto neto ugovorene cijene za Blok 7 biće realizovano u BiH. Domaće kompanije biće angažovane u fazama ili postupcima izgradnje u kojima je to moguće, odnosno za koje postoje privredni resursi u našoj zemlji.
Blok 7 je zamjenski blok za postojeće kapacitete u TE Tuzla i njegovim ulaskom u pogon 2025. prestaće s radom blokovi 3, 4 i 5, saopšteno je iz Elektroprivrede BiH. Indikator.ba