BANJALUKA – Direktor „Krajina osiguranja“ Goran Bobar smijenjen je sa te pozicije, a na njegovo mjesto imenovan je Slavko Topić iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), čime je Socijalistička pratija (SP) Petra Đokića izgubila još jednu rukovodeću poziciju koju su dobili raspodjelom unutar vladajuće koalicije, saznaje portal CAPITAL.
Skupština akcionara „Krajina osiguranja“, u kojoj većinu ima Investiciono – razvojna banka (IRB), krajem septembra smijenila je Bobara, a imenovala Topića.
„Krajina osiguranje“ je u prvih šest mjeseci ove godine smanjilo gubitak sa prošlogodišnjih 900.000 na 380.000 KM. Na kraju juna ove godine zapošljavali su 70 radnika.
Bobar, koji je na čelu osiguranja bio od 1. aprila 2019. godine, za CAPITAL kaže da je tokom prošle godine, za tri kvartala „Krajina osiguranje“ ostvarilo premiju od 4,4 miliona maraka, dok je prethodna uprava u 2018. godini imala premiju od 2,3 miliona.
„U ovoj godini prva tri kvartala premija iznosi 3,6 miliona KM, a očekivao sa da realizujem plan veći od pet miliona“, istakao je Bobar.
Novi direkor Slavko Topić nije odgovarao na poziv CAPITAL-a.
Sjedište „Krajina osiguranja“ je u Banjaluci, a ima poslovne jedinice u 10 gradova i opština u Republici Srpskoj.
Akumulirani gubitak ove osiguravajuće kuće dostigao je 8,9 miliona maraka.
Naveen Aggarwal i Gupta Neete su krajem 2015. godine, za 6,9 miliona KM kupili većinski paket akcija „Krajina osiguranja“, a odmah po preuzimanju donijeli su niz spornih odluka zbog kojih su bili pod konstantnim nadzorom Agencije za osiguranje RS, a kasnije i Ministarstva unutrašnjih poslova RS.
U RS se vodi krivični postupak protiv Naveena Agarwala koji se sumnjiči za zloupotrebu položaja u “Krajina osiguranju”, a vodi se i arbitražni spor koji su pokrenuli u Parizu.
Njima je zabranjeno i pravo glasa na Skupštini akcionara, a upravljanje ovim društvom ponovo je preuzela Investiciono – razvojna banka RS kao najveći pojedinačni akcionar.
Iz IRB-a, do objave teksta, nisu odgovorili na pitanje koji je razlog smjene Bobara sa mjesta direktora „Krajina osiguranja“.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kako grozna zemlja je RS postala, diktatura, kriminalno pravosudje i drustvena bijeda..kao 1996., jedina razlika je sto se te ne tako davne 96. neko i nadao da ce sutra biti bolje…sada trecina ne smije pisnuti, druga trecina mora po tuce glasova da sakupi za diktatora dok posljednja trecina lista oglase po njemackoj i svedaskoj..zalosno
vidim i capital je kupljen pred izbore..zar niste? jos? onda dozvolite komentare..hvala
Imao si 4,4 miliona, pa si imao 3,2 miliona… Koliki su troškovi sprovođenja osiguranja, a nemaš pokrivene tehničke rezerve i garantni fond, negativne revizorske i aktuarske izveštaje… O čemu bulazniš bivši direktore? Tvoje je još da prodaš Gradišku, a ta ostale objekte će pobrinuti novopostavljeni. Samo i isključivo zbog loših kadrovskih rješenja vladajućih je propalo prvo osiguravajuće društvo.
glavna krivica za stanje u Krajina osiguranju pripada IRB kao najvećem akcionaru tako da bilo koji direktor da se pojavi bez odluke Skupštine akcionara nema dokapitalizacije i nema zakonskog cenzusa za dalji rad, sve drugo je samo prelivanje iz šupljeg u prazno, a prije dolaska čuvenog Indijca bila je ponuda na stolu jedne evropske osiguravajuće kompanije da kupi Krajinu, zašto se to nije desilo znaju oni u politici.