BEOGRAD – Privredna saradnja Republike Srpske i Srbije bila je u fokusu juče, drugog dana manifestacije “Dani Srpske u Srbiji”, koja se ove godine zbog epidemije virusa korona odvija u formi kolažnih tv-emisija.
Gledaoci su mogli da vide pozdravne riječi premjera Republike Srpske Radovana Viškovića i Srbije Ane Brnabić, a gosti su bili ministri poljoprivrede Srpske i Boris Pašalić i Srbije Branislav Nedimović, te predsjednik Područne komore Banjaluke Goran Račić.
Nedimović i Pašalić ocijenili su da je saradnja dva ministarstva jedna od najintenzivnijih u vladama Srbije i Srpske, te su istakli potencijale koje pruža saradnja u agroturizmu i proizvodnji organske hrane.
Pašalić je naveo da su Nedimović i Vlada Srbije obezbijedili određene količine i zalihe za Srpsku, što je pomoglo da se prevaziđu problemi u pandemiji.
“Zahvaljujući uspješnoj proizvodnoj sezoni sada taj problem nemamo, ali važno je da imamo stalnu komunikaciju i veoma dobru saradnju”, rekao je Pašalić.
On je ukazao da Republika Srpska ima preduslove za razvoj proizvodnje organske hrane, te naveo podatak da je izvoz organskih proizvoda dostigao oko pet miliona KM, a postoji i trend rasta.
Pašalić je napomenuo da je povećanjem podsticaja za organsku proizvodnju u prošloj i ovoj godini Srpska obezbijedila da već sada ima 100 proizvođača u sistemu organske proizvodnje i oko 600 hektara, što je duplo više nego prošle godine.
Zahvalio je Nedimoviću, jer je na njegovu intervenciju jedna sertifikaciona kuća iz Subotice prvi put otvorila predstavništvo u Republici Srpskoj, pa sada Srpska ima svoju takvu kuću.
Pašalić je iznio podatak da je Srpska od januara do septembra izvezla u Srbiju oko 2.500 tona smrznutih malina vrijednosti oko pet miliona evra, kao i šljive i jabuke vrijednosti veće od 10 miliona evra.
On je ukazao i na podršku Ministarstva poljoprivrede Srbije kada je riječ o dokumentaciji, a kao primjer je naveo da Srpska sada priprema dosije za izvoz sadnica u EU, pri čemu može da se koristi materijalima koje je Srbija već prirpemila prošle godine i samo ih prilagodi svojim uslovima.
Pašalić je naveo da je pandemija usporila rad na realizaciji memoranduma dva ministarstva o saradnji u protivgradnoj preventivi i naveo da je urađen elaborat o 30 protivgradnih stanica na prostoru između Zvornika i Foče.
“Odredili smo lokacije, uredili imovinsko-pravne odnose, izuzeli to zemljište i čekamo da krene montaža. Radi se o 30 stanica i šest antenskih stubova koji omogućavaju komunikaciju između tih stanica, i tih stanica sa našim centrom u Novoj Topoli, tako da će to biti dio integralnog sistema zaštite koji će štititi od grada i područje uz rijeku Drinu i u Srpskoj i u Srbiji”, rekao je Pašalić.
Nedimović je ukazao da Srpsku i Srbiju muče iste muke i u sektoru prehrambene industrije i primarne poljoprivredne proizvodnje.
On je ocijenio da će infrastrukturni projekat – dionica auto-puta od Kuzmina preko Rače do Bijeljine i most preko Save, donijeti dramatične promjene u pozitivnom smislu, kada je riječ o protoku ljudi, roba i kapitala.
On je ocijenio da će agroturizam, koji je u ekspanziji, biti novi kanal za rast poljoprivredne proizvodnje, odnosno prerađivačke industrije.
“To je veliki potencijal koji možemo da razvijemo zajedno, a ako bude volje, spreman sam da sa Pašalićem radim na projektu razvoja agro-turizma Republike Srpske i Srbije, jer to je platforma koja vuče sve ono što radimo svaki dan u poljoprivredi”, zaključio je Nedimović.
Predsjednik Područne privredne komore Banjaluke Goran Račić ukazao je da je Srbija daleko najveći spoljnotrgovinski partner Republike Srpske i da u ukupnoj razmjeni Srpske učestvuje sa oko 16,5 odsto, pri čemu građani Srpske tretiraju proizvode iz Srbije kao domaće proizvode.
“Osim što je naveći spoljnotrgovinski partner Republike Srpske, Srbija je i najveći investitor. U proteklih 10 godina, od ukupnog obima stranih investicija, koje iznose oko 5,3 milijarde KM, Srbija je u ukupnoj strukturi učestvovala sa 36 odsto”, rekao je Račić.
Emisije ove manifestacije, koju do 14. oktobra organizuje Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji, biće posvećene i saradnji gradova i opština, te saradnji u turizmu, kulturi, prosvjeti, umjetnosti i osnovnom i srednjem obrazovanju. Srna