PRIJEDOR – Nakon što je godinama ignorisala kriminal i brojne nezakonitosti vlasnika ribnjaka “Saničani” u Prijedoru, vlast Republike Srpske je konačno odlučila da povuče potez koji bi mogao okončati agoniju u ovom privatizovanom, nekada veoma uspješnom, preduzeću. Pravobranilaštvo Srpske je podnijelo prijedlog za otvaranje stečaja, a Okružni sud u Prijedoru je donio odluku o pokretanju prethodnog postupka, saznaje portal CAPITAL.
Sud je zabranio vlasniku preduzeća da bez saglasnosti privremenog stečajnog upravnika raspolaže sa pokretnom i nepokretnom imovinom, te novčanim sredstvima preduzeća, i obustavio sva prinudna izvršenja koja se vode protiv “Saničana”.
“Cilj mjera je da se obezbijedi imovina stečajnog dužnika tokom prethodnog postupka, odnosno do donošenja odluke o otvaranju stečajnog postupka ili odluke o odbijanju prijedloga za otvaranje stečajnog postupka. Ove mjere su uslovnog karaktera, odnosno vezane su za saglasnost privremenog stečajnog upravnika”, stoji u rješenju suda.
Inače, većinski vlasnik preduzeća “Saničani” koje upravlja istoimenim ribnjakom, nekada najvećim u BiH, je Radojica Ratkovac.
Kontroverzni biznismen je u privatizaciji postao vlasnik više preduzeća u Srpskoj koja su uglavnom poznata po nezakonitostima u poslovanju i nagomilanim dugovima prema radnicima i državi.
Ista situacija je i sa ovim privrednim društvom. Od 2013. kada je u njega ušao, krenuo je njegov lov u mutnom. Duguje se državi, dobavljačima i radnicima.
Kriza u ribnjaku, iz kojeg se nekada godišnje izlovljavalo i po 1.500 tona ribe, kulminirala je u martu prošle godine. Radnici su zbog dugovanja obustavili izlov, a jedan od njih je i fizički nasrnuo na Radu Ratkovca, Radojičinog brata i nekadašnjeg direktora.
Kako se poslovalo u ribnjaku uvjerila se i prijedorska policija. Radu Ratkovca i Pavlu Vurunu kao rukovodioce su prije dvije godine prijavili Okružnom tužilaštvu u Prijedoru zbog sumnje da su preduzeće oštetili za 762. 000 KM.
Vode Srpske su zbog neispunjavanja uslova ribnjaku oduzele vodnu dozvolu još krajem 2016. godine, a zbog neadekvatnog održavanja predstavlja sve veći ekološki i bezbjednosnosni problem Prijedora. Poreska uprava RS im je zbog dugova blokirala račune.
Podsjećamo, Radojica Ratkovac preko svog preduzeća “R&S Company” posjeduje i ribnjak u Prnjavoru, a kojeg je takođe doveo do stečaja.
Gipsara “Volari” u Šipovu čiji je takođe vlasnik je pred stečajem, a poznata banja “Guber” kod Srebrenice koju je kupio 2008. godine pod njegovim upravom nikada nije zaživjela.
CAPITAL: Dejan Tovilović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Tri udarne vijesti na početnoj stranici Capitala trenutno su o otvorenim stečajevima. Blago nama.