BIJELJINA – Zbog sumnjivih poslova i transakcija vlasnika preduzeća “Kriška” iz Bijeljine Gorana Vasilića i pokojnog Gavrila Bobara, vlasnika kompanije “Bobar”, “Bobar banka” je bespovratno izgubila milione maraka, a desetine radnika završilo na ulici. Okružni privredni sud u Bijeljini je zbog nedostatka stečajne mase za samo nekoliko mjeseci okončao stečaj u “Krišci” koja je nekada zapošljavala 70 radnika i ostvarivala prihode od skoro 20 miliona KM, saznaje portal CAPITAL.
U stečaju koji je otvoren krajem januara povjerioci su prijavili potraživanja od oko 12 miliona maraka, ali se nije imalo šta unovčiti kako bi se makar djelimično podmirili.
U Rješenju suda koje je u posjedu CAPITAL-a se navodi kako je “Kriška” poslovala uspješno sve do momenta kada kredit koji je podiglo nije moglo vraćati. Došlo je do blokade računa, a povjerioci su se tada namirili preko imovine, prodajom poslovnog prostora poznatijeg kao “Gradska pivnica” i objekta u Janji u kojem je bio market ovog preduzeća.
Sve što je ostalo prije stečajnog postupka je bio stari kamion koji je prodat na otpadu kao staro željezo.
Stečajni upravnik je kazao da ne postoji mogućnost za oživljavanje preduzeća i nastavak pozitivnog ekonomskog poslovanja, niti je racionalno razmišljati o planu reorganizacije ili restruktuiranja, čijom bi realizacijom povjerioci došli u povoljniji položaj u pogledu namirenja svojih potraživanja.
“Predložio je da sud zaključi stečajni postupak zbog nedostatka stečajne mase, iako su povjerioci ostali u cijelosti neizmireni sa svojim priznatim potraživanjima, smatrajući da je uplata bilo kakvog predujma za pokriće daljih troškova stečajnog postupka bila neracionalna i neekonomična, obzirom na činjenicu da stečajni dužnik dugi niz godina ne obavlja nikakvu djelatnost, niti ima bilo kakve imovine”, navodi se u rješenju suda.
Podsjećamo, Vasilić je 2014. godine podigao kredit od tri miliona maraka u “Bobar banci”, ali kako je kasnije tvrdio ne za svoje potrebe ili za potrebe “Kriške”, već za Gavrila Bobara i njegovih preduzeća.
Po njihovom dogovoru istog dana kada je kredit podignut, preduzeće „Kriška” je ugovorom o pozajmici veći dio novca dalo „Bobar Autosemberiji” i „Bobar grupi”. Taj potez povjerenja ga je kasnije koštao svega što je imao.
Naime, sporni ugovor o kreditu bio je obezbijeđen mjenicama i hipotekom, a u međuvremenu je Bobar banka otišla u likvidaciju pokrenula izvršenje po mjenici protiv preduzeća „Kriška“ i dobila taj spor. Djelimično su se naplatili prodajom imovine.
Vasilić je kasnije podnio tužbu protiv „Bobar Autosemberije” i “Bobar grupe” kojom je pokušao da poništi ugovore o kreditu i pozajmici, ali mu to nije pošlo za rukom.
CAPITAL: Dejan Tovilović