SARAJEVO – Savjet ministara BiH odobrio je iz tekuće budžetske rezerve 1,5 miliona KM za podršku infrastrukturnim projektima u opštini Srebrenica, koji su jednoglasno usvojeni.
Riječ je o preostalom dijelu obećane pomoći Savjeta ministara razvoju opštine Srebrenica, koja je u iznosu od dva miliona najavljena na Investiciono-razvojnoj konferenciji “Mogućnosti i perspektive razvoja Srebrenica” u novembru 2015. godine.
Za ove svrhe u septembru 2018. godine je odobreno 500.000 KM. Za realizaciju odluke zaduženo je Ministarstvo finansija i trezora u Savjetu ministara, u saradnji sa Kancelarijom za zakonodavstvo i Kabinetom predsjedavajućeg Savjeta ministara.
Opština Srebrenica će izvještaj o realizaciji projekata dostaviti Savjetu ministara putem Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.
Savjet ministara utvrdio je Prijedlog sporazuma o finansiranju između BiH i Međunarodnog fonda za poljoprivredni razvoj /IFAD/ za Projekat poljoprivrednog razvoja i ruralnih preduzeća, u vrijednosti od 11.787.000 evra.
Projekat će biti implementiran na cijeloj teritoriji BiH, u 90 opština podijeljenih u 10 klastera, s ciljem poboljšanja životnog standarda na projektnom području.
Projektom će biti ojačana organizacija manjih proizvođača i njihovo udruživanje koje će doprinijeti lakšem osvajanju tržišta i novim radnim mjestima. Očekivani ishodi su povećanje proizvodnje, profitabilnost i angažovanje mladih u agrobiznisu.
Očekuje se korist za 8.650 direktnih korisnika iz ciljnih domaćinstava i za oko 5.000 indirektnih korisnika zbog povoljnih ulaganja u infrastrukturu.
Iznos kredita je 11.787.000 evra, sa alokacijom na Federaciju BiH 60 odsto /7.062.200 evra/, a na Republiku Srpsku 40 odsto /4.724.800 evra/.
Rok otplate je 18 godina, uz grejs period od tri godine. Kamatna stopa je jednaka godišnjoj referentnoj kamatnoj stopi IFAD-a. Planirano je da projekat traje pet godina.
Savjet ministara usvojio je Akcioni plan i smjernice za programe ekonomskih reformi 2021-2023. godinu zapadnog Balkana i Turske.
Direkcija za ekonomsko planiranje zadužena je da kao koordinator za ovaj program na nivou BiH u saradnji sa koordinatorima Republike Srpske i FBiH provede Plan aktivnosti i u skladu sa smjernicama pripremi dokument Program ekonomskih reformi BiH za 2021-2023. godinu.
Ova direkcija će obavijestiti sve nadležne institucije o obavezi provođenja Plana aktivnosti Programa ekonomskih reformi BiH za 2021-2023. godinu u skladu sa smjernicama.
Pred institucijama BiH je zadatak izrade Programa ekonomskih reformi BiH za 2021-2023. godinu koji predstavlja poboljšanu verziju Ekonomskog i fiskalnog programa, a koji su podnosile zemlje – potencijalni kandidati za članstvo u EU.
Program ekonomskih reformi trebalo bi da sadrži srednjoročni makroekonomski okvir i okvir fiskalne politike, uključujući i fiskalne mjere, kao i sveobuhvatan program strukturalnih reformi s ciljem poboljšanja rasta i konkurentnosti zemlje.
Dokument bi trebalo da bude dostavljen Evropskoj komisiji najkasnije do 31. januara sljedeće godine.
Savjet ministara BiH usvojio je inicijativu Ministarstva finansija i trezora i imenovao delegaciju za vođenje pregovora radi zaključivanja Ugovora o finansiranju projekta “Javni gradski prevoz Sarajevo” između BiH i Evropske investicione banke, u iznosu od 35 miliona evra, a zajam će biti alociran na FBiH. (Srna)