BANJALUKA/SARAJEVO – Najčešći problemi s kojima se preduzetnici suočavaju na domaćem i na stranom tržištu je sve veće nepovjerenje, nedisciplina plaćanja i otežano sklapanje poslovnih dogovora. Korona kriza je donijela dodatnu nesigurnost ekonomiji, prekinuvši razdoblje relativno niskog rizika, koje je trajalo više od jedne decenije.
Novi način na koji ekonomija funkcioniše donio je i promjene u plaćanju i promjene u načinu saradnje među kompanijama. Bisnode analiza privrede u BiH tokom epidemije pokazala je lošiju platnu disciplinu i duže rokove plaćanja.
Iz Bisnode tvrde da je potrebno je naći odgovore na pitanja kako da izbjegnete poslovanje s kompanijama koje su neplatiše ili imaju blokirani bankovni račun.
Bonitetno izvrsne kompanije su pouzdaniji partneri
Čak 99 odsto svih izbrisanih kompanija u vrijeme epidemije nije imalo pravo na sertifikat bonitetne izvrsnosti. Kompanije s nižom bonitetnom ocjenom više su izložene riziku, dok je vjerovatnije da će one koje su bonitetno izvrsne i dalje uspješno poslovati.
“Naša najnovija analiza (08/2020.) pokazuje da samo 19 odsto kompanija u BiH trenutno postiže bonitetnu izvrsnost, što je gotovo 7 odsto manje nego prošle godine. Od toga, 9 odsto su postigle Srebrnu bonitetni uzvrsnost, 3 odsto Zlatnu i 1 odsto Platinastu bonitetni izvrsnost”, istakli su iz Bosnode.
Dodaju da sertifikatom bonitetne izvrsnosti potvrđuju preduzećima da pripadaju uskom krugu kompanija, klubu poželjnih poslovnih partnera u BiH
Od ukupnog broja bonitetno izvrsnih kompanija, ukupno 71% kompanija svrstano u najviši razred bonitetne izvrsnosti, jer 3 godine zaredom zadovoljavaju standarde bonitetne izvrsnosti, koji se označava kao Srebrna bonitetna izvrsnost, koju je ostvarilo 50 odsto od ukupnog broja bonitetno izvrsnih kompanija, Zlatna izvrsnost koju je ostvarilo 16 odsto bonitetno izvrsnih kompanija ili Platinasta izvrsnost koju ima samo 5 odsto bonitetno izvrsnih kompanija u Bosni i Hercegovini. Ostalih 29 odsto pripada A, AA i AAA bonitetnom rangu.
Sa sertifikatom do novih poslova, čak i u vrijeme krize
U međunarodnom okruženju sertifikovanje je ustaljena praksa kojom kompanije dodatno jačaju svoj ugled, demonstriraju stabilnost poslovanja i podižu nivo povjerenja, što je posebno važno u doba krize.
U Bosni i Hercegovini Bisnode Grupa ima višegodišnju tradiciju dodjele sertifikata izvrsnosti.
Samo najbolje kompanije, koje postižu najviše poslovne standarde i dokazuju se kao siguran poslovni partneri sa niskim rizikom tokom dužeg vremenskog perioda, imaju ocjenu bonitetne izvrsnosti.
“U doba krize, stečeni sertifikat može vam omogućiti nova partnerstva i ujedno ojačati vaš ugled među postojećim kupcima, partnerima i široj poslovnoj zajednici”, naveli su iz Bisnode.
Čak i u doba povećanog rizika moguće je uspješno i sigurno raditi, a ova bonitetna kuća ističe da je to moguće uz Bisnode Failure Score – dinamične bonitetne ocjene s prediktivnom vrijednošću, koja svakodnevno otkriva negativne poslovne događaje na tržištu, stvarajući povjerenje i olakšavajući poslovanje.
“Funkcionalnost i efikasnost ove ocjene ima posebnu vrijednost kada kompanija treba donijeti bolje i sigurnije odluke za stabilno poslovanje. Failure Score pomaže da se utvrdi koje su kompanije više izložene kreditnim rizicima u vanrednim situacijama (kompanije s nižim bonitetnim ocjenama) ili kod kojih je veća vjerojatnoća da će uspješno nastaviti poslovne aktivnost i nakon završetka krize (kompanije s višom bonitetnom ocjenom). Uz certifikat bonitetne izvrsnosti, dokazali ste se kao ugledna, renomirana kompanija, a uz pomoć ažurnih i kvalitetnih podataka u Bisnode rješenjima omogućite vašoj kompaniji da posluje sa što manje rizika”, kazali su u Bisnode.