BANJALUKA – Kriza u privredi izazvana pandemijom virusa korona ne dotiče najveća društva za osiguranje u Republici Srpskoj. „Nešković“ i Drina osiguranje koji su po finansijskim izvještajima godinama među najuspješnijima na tržištu, u prvoj polovini ove su poslovali bolje nego u periodu prije pandemije.
Naime, prema nedavno objavljenim polugodišnjim izvještajima, ova dva društva su od januara do juna ove godine zaradila ukupno deset miliona maraka, što je za 2,8 miliona maraka više nego u prvom polugodištu 2019. godine, prenosi portal CAPITAL.
Drina osiguranje je zadržala svoju dobit na gotovo istom nivou i ona iznosi 3,2 miliona KM, dok je skok od 2,8 miliona KM napravilo Nešković osiguranje koje je zaradilo 6,8 miliona maraka za šest mjeseci 2020. godine.
„Finansijski rezultat je privremena kategorija koja ipak ukazuje da je Društvo uspješno poslovalo. Treba naglasiti da društvo zadovoljava i ostale kriterijume u smislu da ima dovoljno sredstava za pokriće tehničkih rezervi te garantnog fonda, da je solventno po margini i izvještaju o likvidnosti i da uredno isplaćuje štete osiguranicima“, ocjenjuje se izvještaju Nešković osiguranja.
Jedno od najuspješnijih društava u Srpskoj je Wiener osiguranje koje je prijavilo polugodišnju dobit od oko 400.000 KM.
Ostali ni približno ne mogu ostvariti takve rezultate
Sa druge strane, ostala društva ne mogu ostvariti ni približno dobre rezultate kao dva vodeća.
Krajina osiguranje takođe je bila u minusu i to za 378.483 KM. Ako im je za utjehu smanjili su gubitak u odnosu na isti period 2019. godine za 60 odsto.
Triglav osiguranje je ostvarilo dobit od 78.457 nakon minusa od 243.601 KM iz prvog polugodišta prošle godine. Skromnu dobit od 10.376 maraka imalo je i Dunav osiguranje.
CAPITAL: D. Tovilović
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pa zasto ta bajna bogata osiguranja nisu pristali na liberalizaciju trzista premijer nije dao nego prolongirali za 3 godine???pa npr Grawe bi ih pojelo a ovi izvjestaji su fingirani jer unose novac sa strane i pumpaju u osiguranje i tu nema dobiti ni 6 km realno vec su u minusu ali hoce da se prodaju pokusavju godinama ali kad im udjes u papire vidis da je sve to prenaduvano pa ne mozete porediti wiener ili grawe sa ovima to su osiguranja sa milijardom prometa u svim drzavama posluju nego realno prikazuju podatke a mogu ubaciti kad hoce po 100 200 miliona legalnih kad hoce i nema fingiranih izvjesttaja ali ovi ne mogu
pogledajte samo koliki je iznos bruto zarada u ovim “profitabilnim osiguranjima” a kolika je plata kod inostranih.
Poenta je što se novac koji služi za popuste u prodaji AO nigdje ne knjiži na troškove jer se radi o crnom cash-u,znaći da je to sve takva laž u saradnji sa revizorskim društvima koja im rade fiktivne revizorske izvještaje, ali dobro stara priča dobro poznata svima.Valjda će doči i taj dan da neko uvede red u ovu državu
Revizore u pravu si, dobar dio dobiti ide nazad kupcima polisa kroz nelegalne popuste, samo što to nije ni blizu ukupno prikazane dobiti, tako da oni imaju solidne “viškove” i za strpati u džep. U našim uslovima, osiguranje u kombinaciji sa biznisom koji generiše keš (pumpe) je idealna formula i osiguranja iz EU ne mogu biti konkurentna u takvom okruženju.