BEOGRAD – Grad Beograd ponudio je na prodaju jedan od simbola prijestonice Srbije – Centar “Sava”, po početnoj cijeni od 27,4 miliona evra.
Obaveza kupca će biti da u roku od pet godina izvede građevinske i zanatske radove na adaptaciji objekta, čija ukupna vrijednost ne može biti niža od 50 miliona evra.
Obaveza je i da ne promijeni namjenu Centra “Sava”, odnosno da ostane u funkciji kongresnog turizma.
Prodaja se obavlja prikupljanjem pismenih ponuda koje se dostavljaju do 21. avgusta.
Depozit za učešće u ovoj prodaji iznosi 2,7 miliona evra, što je 10 odsto početne cijene, prenijeli su beogradski mediji.
Centar “Sava” je kongresni, kulturni i poslovni centar namijenjen za raznovrsne multifunkcionalne aktivnosti koji se nalazi u Beogradu.
Izgradnja ovog simbola Beograda trajala je tri godine, od 1976. do 1979, a izgrađen je po zamisli arhitekte Stojana Maksimovića, koji je bio i šef konstruktorskog tima.
Radovi su morali da se ubrzaju van predviđenog roka, zbog već zakazanog godišnjeg sastanka Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/, koji je trebao da bude održan u Centru “Sava”, što je prouzrokovalo i odustajanje od plana da glavna sala ima rotirajuću pozornicu.
Dvoranu je svečano otvorio tadašnji predsjednik SFRJ Josip Broz Tito 15. maja 1977. godine, a već iduće 1978. u njoj je održan 11. kongres Saveza komunista Jugoslavije.
Centar “Sava” ima 69.300 metara kvadratnih korisnog i 100.000 metara kvadratnih ukupnog prostora, uključujući koncertnu salu sa 3.672 sjedišta, 15 konferencijskih sala, izložbeni prostor, kao i brojne druge objekte.
Ovaj centar bio je domaćin mnogih značajnih međunarodnih kongresa i skupova kao što su OEBS, godišnji sastanci MMF-a i Svjetske banke, 55. Godišnja generalna skupština Interpola, Šesti UNKTAD, Generalna skupština UNESKO-a, FOREKS-a, FISIT-a, Deveti samit nesvrstanih, te EBRD.
U Centru “Sava” gostovala su najveća imena svjetske umjetničke scene, a u njemu se već godinama održavaju značajne kulturne manifestacije, kao što su FEST, BEMUS i BITEF.
Centar je, takođe, bio domaćin i mnogih značajnih umjetničkih programa i ugostio je velike umjetnike, kao što su Lučano Pavaroti, Plasido Domingo, Monserat Kabalje, Majls Dejvis, Henrik Šering, B. B. King, Zubin Mehta, Vladimir Aškenazi, Johan Štraus orkestar, Moskovski filharmonijski orkestar i Okazu filharmonijski orkestar.
U njemu su, takođe, održani i izbor za mis Srbije, kao i selekcioni festivali za učešće na takmičenju za pjesmu “Evrovizije” pod nazivima “Beovizija” i “Evropesma”, kao i koncerti domaćih muzičkih zvijezda. Srna