“Htjeli smo izaći s paketima 3+1. Da jednu noć pokriva vaučer Vlade FBiH, ali to ne bi imalo smisla, jer su hoteli davali vaučere 2+2 i nije bilo očekivanih posjeta“, rekla je Đapo.
“Potrebno nam je u pograničnim dijelovima BiH da ljudi iz Hrvatske dođu za vikend na ručak“, navela je Đapo.
Na koji način Federacija BiH planira pomoći turistima nije u potpunosti jasno, ono što se zna jeste da je resorna ministrica tražila od Vlade FBiH 20 miliona KM za pomoć hotelijerima i turističkim agencijama.
U Republici Srpskoj pak postoje turistički vaučeri u iznosu od 100 KM, a moguće ih je iskoristiti do 15. novembra ove godine samo kod ugostitelja ili turističkih agencija upisanih u evidenciju ministarstva.
Vaučer se može koristiti za plaćanje troškova usluge smještaja u minimalnom trajanju od tri noćenja zaredom, a ukoliko su u pitanju dva korisnika, onda u minimalnom trajanju od četiri noći zaredom.
Ove vaučere je moguće iskoristiti u tek nekoliko ugostiteljskih objekata u Republici Srpskoj, a prema onome što je resorna ministrica u RS-u Suzana Gašić kazala, do 25. jula izdato je 3.800 ovih vaučera od predviđenih 50.000.
Osim što građani uzimaju mnogo manje vaučera nego što je očekivano, upitno je i to koliko je zapravo od ovih skoro 4.000 vaučera iskorišteno.
Negodovanje postoji i kod uslova o broju noćenja. Iz opozicije su kazali da bi trebao biti olakšan taj uslov, dok kod građana postoji dilema isplati li im se uopšte vaučer od 100 KM u smještajima koji su preskupi za njihove džepove, a moraju uplatiti minimalno tri dana.