BEOGRAD – Vladimir Lučić, koordinator za internet i multimediju “Telekom Srbija grupe”, izjavio je danas da će ta kompanija do 2023. godine vrijediti više od četiri milijarde evra.
Lučić je u intervjuu Blicu naglasio da je u prvom kvartalu ove godine nastavljen trend rasta iz 2019, kada je ostvaren rekordan prihod u istoriji kompanije od 133 milijarde dinara, što je u odnosu na 2018. uvećanje za sedam odsto.
Prema njegovim riječima, u prošloj godini ostvaren je i rast profita prije amortizacije, kamata i poreza na dobit (EBITDA) od čak 24 odsto i prelazi 48 milijardi dinara.
Lučić je rekao da “Telekom” ima 10,4 miliona korisnika, od kojih je 2,4 miliona internet i TV korisnika, što je u odnosu na 2018. godinu više za 664.000.
Istakao je da će rast prihoda ove godine biti i veći nego u 2019. i najavio da će kompanija tokom ove godine spojiti kablovske operatere s Telekomom i što će doprinjeti boljoj optimizaciji troškova i većoj efikasnosti.
“Rast prihoda doneće i snažno povećanje neto dobiti, za koju predviđamo da će već 2021. biti preko 200 miliona evra“, kaže Lučić.
On je negirao tvrdnje da zaduživanje prilikom kupovine kablovaca ugrožava profitabilnost kompanije.
“Mi jesmo akvizicije kablovaca ostvarili iz kredita i to ne krijemo. Nije prvi put da imamo snažne investicione cikluse. Setite se 2007. godine, kada smo investirali 700 miliona evra kako bismo se proširili na tržišta Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Sada smo se zadužili zbog investicija za koje smo sigurni da našu kompaniju dovode na mesto broj jedan u regionu. Zato tvrdim da su te akvizicije imale višestruku korist, a ne štetu, jer smo kupili deo tržišta, i to tržišta koje je pripadalo našoj konkurenciji, i razbili kartele kablovaca, ali i dobili znatan broj korisnika i smanjili konkurenciju“, navodi Lučić.
On je dodao da je zaduženost i dalje manja od tri puta EBITDA, čime se Telekom nalazi u industrijskom telekomunikacionom prosjeku, šo je, kaže, činjenica koja je lako provjerljiva.
“Da biste lakše razumeli o čemu pričam, reći ću vam da nas kreditiraju najveće evropske banke, i to bez ikakvih garancija, što nije slučaj sa nekim regionalnim telekomunikacionim igračima, koji su morali da stave u zalog svoje firme za dug. To kod Telekoma nije slučaj jer je on finansijski gigant, koji prihoduje 133 milijarde dinara, što je više od 1,1 milijarde evra. Za razliku od drugih operatera, imamo i 20 odsto sopstvenih akcija kupljenih 2012. godine“, rekao je Lučić.
Tanjug