LONDON – Konsultantsko-revizorska kompanija Dilojt obavila je istraživanje pod nazivom Budućnost prihoda prodaje u automobilskoj industriji.
Istraživanje je pokazalo da je pandemija korona virusa snažno uticala na automobilsku industriju koja je, kako se navodi, pred slomom.
Dilojt je saopštio da se auto-industrija i prije pandemije suočavala s velikim izazovima i dalekosežnim posljedicama za tradicionalna automobilska preduzeća.
“Očekuje se dodatan pad profitabilnosti pa će proizvođači morati da se nose s bržim i ozbiljnijim posljedicama pandemije, posebno ako u obzir uzmemo ogroman pad prodaje kojem trenutno svjedočimo“, rekao je partner u Dilojtovom odjeljenju poslovnog savjetovanja i rukovoditelj hrvatskog kabineta Zlatko Bazianec.
Dilojt smatra da je Kina trenutno najvažnije prodajno tržište i da će se njena dominacija povećati zbog mirovanja najvećih evropskih tržišta, prenosi “Index”.
Prema istraživanju, postoji očigledna razlika između tradicionalnih tržišta i Kine budući da su kineski potrošači spremniji da prihvate alternativne pogonske sklopove nego evropski ili američki kupci.
Prema procjenama, relativno uskoro će u Kini 80 odsto svih novih registrovanih vozila biti u potpunosti električna, hibridna ili vozila s gorivim ćelijama, a između 31 i 35 odsto u Evropi i SAD.
Sektor usluga nakon prodaje, uglavnom ovlašćeni servisi i prodaja zamjenskih dijelova, iskusiće posebno naglašen pad u prodaji budući da električna vozila iziskuju manje održavanja. Takođe, sistemi za pomoć vozačima najnovije generacije smanjuju vjerovatnoću nesreća, kažu u Dilojtu.
Procjenjuju da će postprodajni prihodi proizvođača do 2035. godine pasti za 10 odsto, uprkos porastu globalnog voznog parka za 50 odsto.
“Očekuje se da će evropski distributeri, koji su se s problemima u pogledu profitabilnosti suočili i prije pandemije korona virusa, biti u najnepovoljnijem položaju u razdoblju nakon krize. Njihovo spašavanje neće biti jednostavan zadatak“, kažu u Dilojtu.