-Srpska samo za godinu dana dala stranim kompanijama poslove vrijedne 140 miliona KM
-Najviše, 130 miliona u džep su strpale kineske i ruske kompanije
-FBiH dala 10 puta manje novca stranim firmama
BANJALUKA – Institucije Republike Srpske su prošle godine stranim kompanijama, kroz javne konkurse, dale poslove u vrijednosti većoj od 140 miliona maraka, a od tog iznosa blizu 93 odsto novca završiće na računima kineskih i ruskih kompanija. Na listi svih ino-dobavljača, dominiraju Rusi i Kinezi koji će samo kroz dva ugovora dobiti čak 130 miliona maraka, pokazuju podaci Agencije za javne nabavke BiH u posjedu CAPITAL-a.
Na prvom mjestu po vrijednosti je posao koji je Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske dodijelilo kineskom preduzeću “China Sinopharm International Corporation”.
Za projektovanje izgradnju i opremanje nove bolnice “Sveti Apostol Luka” u Doboju biće im isplaćeno 88.568.717 KM.
Iza njih je ruska kompanija “Russian Helicopters”. Za tri helikoptera isporučena MUP-u Republike Srpske, zaradili su 41.672.030 KM.
Na trećem mjestu je švajcarsko preduzeće “Premar Sevices AG” koje je po osnovu nabavke dampera za Rudnik i Termoelektranu u Ugljeviku dobilo 7.491.620 KM.
U pet najvećih po vrijednosti je i “Institut Mihajlo Pupin” iz Srbije koji je na osnovu saradnje sa “Autoputevima Republike Srpske”, a koja se odnosi na nabavku i opremanje objekata za naplatu putarine na autoputu Banjaluka-Gradiška zaradio 2.725.086 maraka.
Ne treba izostaviti ni “Valjaonicu Bakra” iz Sevojna u Srbiji koja je od RiTE Gacko dobila 984.541 maraka kroz ugovor o nabavci rezervnih cijevi za kondenator.
FBiH strancima dala 10 puta manje novca
Inače, ovih pet ugovora sklopljenih kroz javne nabavke vrijedi više od svih ostalih ino-nabavki u cijeloj BiH.
Primjera radi, najveći posao koji su institucije Federacije sklopile sa strancima je vrijedan 13 miliona maraka.
Ugovorni organ Rudnici mrkog uglja “Banovići” su sa preduzećem “Steag energy Services” iz Njemačke sklopili ugovor oko nadzora radova na termoelektrani Banovići.
Generalno, u Bosni i Hercegovini tokom prošle godine je kroz javne nabavke potrošeno 2,84 milijarde maraka, uglavnom novca građana, pokazuju podaci agencije za javne nabavke BiH.
CAPITAL: Dejan Tovilović
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kineske i ruske kompanije najlakse daju mito. Opste poznato.
Zato dodik podržava komunizam i istok kako bi dalje krali…a narod živi u bedi. Njemacka i USA i dalje rastu, cak i danas njihove berze dnevno po 10%, u jednoj sedmici 50%. BiH to može samo sanjati. Kakav narod, takva politika.
Komentar na virtuelnu prezentaciju objekta nove bolnice: NE MOGU DA VJERUJEM da neko može da, u 21. vijeku, pored toliko naših školovanih inženjera, napravi ovakvu odvratnu smijuriju od objekta. Ovo kao da je neki nepismeni kriminalac došao i rekao nekom priučenom “stručnjaku za računarske prezentacije” da mu za časkom nešto izmodeluje na računaru da može da to pokaže narodu. A ovaj poredao prozore i još misli da je napravio nešto dobro umjesto da se sakrije u najmračniju pećinu. I malo dijete bi neuporedivo bolje i ljepše osmislilo izgled ovako strateški važnog objekta. E, kad je izgled objekta ovako nakaradan i katastrofalan, šta je tek sa ostavim važnim stvarima- cijenom izgradnje objekta, cijenom održavanje objekta, procesom korištenja i funkcionalnom organizacijom, uticajem na bliže i dalje okruženje??? Dok god smo ovce plaćaćemo nepismene i pri tom bahate kriminalce da odlučuju o našoj budućnosti.