BANJALUKA – Vlada Republike Srpske raskinula je ugovore o koncesiji za izgradnju pet malih hidroelektrana (MHE) u Srpskoj koje su planirane na Vrbanji, Crnoj rijeci i Grabovičkoj rijeci.
Vlada je ne sjednici početkom aprila raskinula ugovor za izgradnju MHE „Grabovička rijeka“ na istoimenoj rijeci, pritoci Drinjače. Ugovor je bio zaključen sa firmom „Inving“ iz Vlasenice.
Sa ovom firmom je postojao i ugovor o koncesiji za izgradnju MHE „Skakavac Grabovica“ na Grabovičkoj rijeci koji je takođe raskinut. „Inving“ je preduzeće u vlasništvu Milenka Jokića, a 2015. godine je završilo u likvidaciji.
Od gradnje MHE za sada nema ništa ni na Crnoj rijeci gdje je firma „Reconsult“ iz Laktaša imala koncesiju za izgradnju hidroelektrane „Staro selo“, a koja je sada raskinuta. Ta firma u vlasništvu je nekadašnjeg direktora Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Slobodana Markovića koji je optužen za pokušaj ubistva 2016. godine.
Na Crnoj rijeci planirana je i izgradnja MHE „Mrkonjić Grad“ za šta je koncesiju izgubila firma „Energokomerc“ Banjaluka. S tom firmom raskinut je i ugovor o koncesiji za izgradnju MHE „Šiprage“ na rijeci Vrbanji. Toj firmi od 2018. godine su blokirani računi, a u vlasništvu je Borke Čolić.
Vlada Republike Srpske raskinula je i prošle godine sedam koncesija za izgradnju malih hidroelektrana, od kojih se najveći broj odnosio na MHE planirane na rijeci Vrbanji.
Iz Ministarstva energetike i rudarstva su ranije rekli da se ugovori raskidaju jer koncesionari nisu ispunili ugovorne obaveze ni nakon više godina od zaključenja ugovora o koncesiji.
Ranije istraživanje portala CAPITAL pokazalo je da je veliki broj koncesionih ugovora u RS godinama u zastoju, da značajan broj koncesionara nema novca za investiranje, a da one MHE koje su izgrađene zapošljavaju mali broj ljudi.
Građani Republike Srpske dali su u prethodnim godinama desetine miliona maraka vlasnicima malih hidroelektrana po osnovu naknade za obnovljive izvore energije, a korist koju je Srpska imala od tih hidroelektrana veoma je upitna.
Nakon što je vlast Srpske najavila ukidanje podsticaja, vlasnici MHE zaprijetili su tužbama. Na kraju su podsticaji ukinuti samo za vjetroelektrane.
Desetine miliona maraka u džepovima vlasnika MHE
Srpska ukida podsticaje MHE, proizvođači najavljuju tužbe
Ukinut podsticaj samo za vjetroelektrane, MHE „preživjele“
CAPITAL: Svjetlana Šurlan