SARAJEVO – Ministrastvo inostranih poslova BiH planira da do kraja 2022. godine u rekonstrukciju i opremanje ruinirane rezidencije u Beču, u kojoj godinama niko ne boravi, potroši 2,1 milion maraka, umjesto da njenom prodajom profitira i kupi prikladniji i manje zahtjevan prostor.
U pitanju je objekat izgrađen 1868. godine i do 1993. godine služio kao rezidencija Ambasadora bivše SFRJ, a od 1993. godine do 2014. godine kao Ambasada Republike Hrvatske.
Objekat nekadašnje rezidencije ambasadora bivše SFRJ, smješten je u rezidencijalnom dijelu 17. Bečkog okruga na adresi Heuberggasse 10, a podjelom između bivših jugoslovenskih republika pripao BiH. Sastoji od podruma, prizemlja, jednog sprata i potkrovlja, ukupne površine 415,67 kvarata, na zemljišnoj parceli veličine 3.715 kvadratnih metara.
Ambasador Hrvatske se u međuvremenu odselio, a Bosna i Hercegovina objekat nije koristila zbog lošeg stanja.
Ambasada BiH u Austriji smještena je na drugoj adresi u Beču, prostor je u njenom vlasništvu ali kako saznajemo nije adekvatan, pa je ideja da se nakon rekonstrukcije diplomatsko-konzularno predstavništvo preseli u ovu rezidenciju.
Kako nam je ispričao izvor blizak ministarstvu, prethodni ministar je imao ideju da se taj objekat proda, a zatim da se kupi jedna zgrada u koju bi se smjestila ambasada i jedan objekat za misiju OSCE-a pri BiH, koja je trenutno u prostoru koji je pod zakupom.
„Objekat je rezidencijalnog tipa, na fenomenalnoj lokaciji i imao bi veliku tržišnu vrijednost. Međutim u jako je lošem stanju, a veliko je pitanje koliko je i bezbjedna s obzirom da se ranije sumnjalo da je krov izgrađen od radioaktivnih materijala“, kazao nam je naš izvor.
Kako navode u Ministarstvu inostranih poslova obrazlažući svoj zahtjev, objekat nije adekvatno održavan pa je došlo do ozbiljnih oštećenja. Prema mišljenju procjenitelja, da bi se objekat doveo u tehnički zadovoljavajuće stanje neophodno je osigurati preko milion evra.
Sa druge strane dodaju oni, Savezni ured za zaštitu spomenika Republike Austrije je objekat stavio pod zaštitu, kao objekat od istorijskog, kulturnog i javnog značaja, te samim tim Bosnu i Hercegovinu zakonski obavezao da zgradu održava i spriječi dalje propadanje.
Zbog njenog kulturnog i istorijskog značaja, Bečki Konzervatorij je u 2019. godini iskazao spremnost da o svom trošku izvrši ispitivanje objekta koje bi koštalo oko 20.000 evra.
„Osiguranjem sredstava za rekonstrukciju objekta, Bosna i Hercegovina bi pokazala ozbiljnost u namjeri da objekat stavi u funkciju, što bi dodatno pomoglo u pregovorima sa austrijskom stranom o njihovom eventualnom učešću u projektu rekonstrukcije“, kažu u Ministarstvu inostranih poslova BiH.
Ovaj projekat, pod uslovom da ga odobri Savjet ministara BiH bi se finansirao iz sredstava od prodaje objekata diplomatske i konzularne imovine bivše SFRJ za koju ne postoji zainteresovanost niti jedne države nasljednice.
CAPITAL: Dejan Tovilović