BANJALUKA, Privatne predškolske ustanove širom Republike Srpske su direktno pogođene odlukama Vlade Srpske o proglašenju vanredne situacije, a kasnije i vanrednog stanja. Vrtići, koji nisu u vlasništvu gradova i opština, zatvoreni su među prvima nakon pojave virusa korona, a po svemu sudeći među poslednjima će biti otvoreni.
Privatnici koji imaju vrtiće u Banjaluci su se udružili s ciljem da dobiju pomoć od države kao i svi ostali privrednici, iako nemaju zakonsko rješenje koje ih klasifikuje kao i ostale preduzetnike u realnom sektoru.
“Mi spadamo u obrazovanje i mi nismo klasični privrednici. Grad nam ne može pomoći, jer nisu naši osnivači niti smo ikada imali subvencije od njih. Trebalo bi da spadamo u paket mjera koji je Vlada pripremila za privrednike, ali mi nismo klasični preduzetnici iz realnog sektora. Mi ne možemo sami opstati, potrebna nam je pomoć za ovo vrijeme kada djeca ne idu u vrtić, kako bi imali gdje da se vrate nakon ukidanja vanrednog stanja.” poručuje Kristina Perać, Inicijativa predškolskih privatnih ustanova grada Banjaluka
Kristina Perać objašnjava da je osnivač javnih vrtića grad, te da će sve njihove gubitke pokriti lokalne zajednice, jer Vlada nema ništa s njima.
– Ali privatni vrtići ne mogu u ovoj situaciji da se obrate gradu, već direktno Vladi.
Iz Privredne komore RS kažu da svi koji su direktno pogođeni vladinim odlukama zbog pojave COVID-a 19 mogu da se obrate za pomoć Vladi RS koja će donijeti konačnu odluku o tim zahtjevima.
Predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković priznaje da nije razmišljao o problemu u kome su se našle privatne predškolske ustanove.
“Nisam uopšte razmišljao o njima i tom problemu, ali ćemo svakako i njih obuhvatiti ovim paketom mjera”, kaže Višković.
Trenutno u Republici Srpskoj ima registrovan 71 privatni vrtić sa 83 objekta, i više od 4 hiljade djece i skoro 550 radnika.
Od toga, u Banjaluci u privatne predškolske ustanove ide polovina djece od tog broja, odnosno više od 2 hiljade, a zaposleno je oko 300 radnika. BN