LJUBLJANA – Izdvajanje nove obveznice s desetogodišnjim dospijećem te povećanjem opsega dviju prethodno izdanih državnih obveznica Slovenija se na finansijskom tržištu u utorak zadužila za novih 2,25 milijardi evra, objavio je poslovni list “Finance”.
Time je zajedno s izdavanjem desetogodišnje obveznice za 1,5 milijardi eura u siječnju i izdavanjem trezorskih mjenica zemlja ukupan ovogodišnji dug povećala na 4,5 milijardi eura, navodi list.
Lani prihvaćenim programom finansiranja državnog proračuna za ovu godinu planiralo se zaduživanje u visini 1,58 milijarde evra. No, situaciju sa zaduživanjem promijenila je pandemija koronavirusa, te relaksacija strogih financijskih pravila u EU-u, koju su preduzele Evropska komisija i Evropska središnja banka (ECB) zbog očekivanih negativnih posljedica ekonomskog šoka uzrokovanih pandemijom.
Slovenski parlament prošle je sedmice potvrdio privredno-socijalni paket za pomoć tokom epidemije vrijedan 3 milijarde evra, a vlada najavljuje još jedan takav zakonski paket u visini najmanje tri milijarde evra do kraja ovog mjeseca.
U obraćanju naciji o stanju u kojemu se Slovenija nalazi zbog epidemije Covida-19 premijer Janez Janša pohvalio je ECB i Europsku komisiju što labavljenjem finansijskih pravila pomažu članicama EU-a koje se suočavaju s ekonomskim šokom koji je posljedica pandemije. Janša se ponovno založio za izdavanje tzv. koronaobveznica, kako bi se te zemlje bolje suočile s krizom i mogle zadužiti na financijskom tržištu pod povoljnijim uvjetima jednakim za sve, a za koje bi jamčila cijela Europska unija.
“Koronaobveznice su ključni instrument, ali još nemaju dovoljne potpore najbogatijih članica, a to je točka na kojoj se važe budućnost naše zajedničke valute eura, ali i budućnost Europske unije”, kazao je Janša.
Najavio je da će dobar dio slovenskih preduzeća koja sada ne rade kao i neke uslužne djelatnosti te promet “možda” početi raditi nakon Uskrsnog ponedjeljka, ako se Slovenci i dalje budu disciplinirano držali restrikcija i vodili računa o socijalnoj distanci, te da bi i neka stroga ograničenja u tom slučaju mogla biti ukinuta krajem travnja.
Države koje nakon obuzdavanja epidemije budu sačuvale svoje resurse i privredu u većoj mjeri, te prođu s manje štete, biće nakon izlaska iz krize konkurentnije i moćnije i imaće nove prilike, kazao je u govoru na nacionalnoj televiziji u utorak navečer Janša, ocijenivši da Slovenija u tom pogledu “dobro stoji” u usporedbi s nekim drugim državama, i u zdravstvenom i ekonomskom pogledu, i da treba vjerovati u sebe. Finance