BANJALUKA – Višegodišnje uništavanje Robnih rezervi Republike Srpske i pražnjenje escrow-računa posebnih namjena na kojem su bile stotine miliona maraka od privatizacije, doveli su do toga da vlast Republike Srpske traži javna priznanja i za interventne nabavke brašna stanovništvu u vrijednosti oko 45.000 KM.
Ministarstvo trgovine i turizma danas je reagovalo na tekst koji je juče objavio portal CAPITAL „Batagon stoji iza donacije brašna Srpskoj“, u kojem se navodi da će „Kompanija „Fidelinka Batagon“ donirati Republici Srpskoj i srpskim opštinama u Federaciji BiH 75 tona brašna.
Šta se dalje navodi u „demantiju“ Ministarstva trgovine:
„Zaključkom Republičkog štaba za vanredne situacije od 01.04.2020. godine, Ministarstvo trgovine i turizma zaduženo je da izvrši nabavku 75 tona za stanovništvo u sljedećim opštinama: Drvaru (16 tona), Petrovcu (16 tona), Grahovu (8 tona), Glamoču (10 tona), Čajniču (15 tona), Кrupi na Uni (4 tone), Jezeru (3 tone), Кupresu (1 tona), Driniću (1 tona), Istočnom Mostaru (0,75 tona) i Istočnom Drvaru (0,25 tona). Dakle, riječ je o nabavci koja je izvršena sredstvima iz budžeta Vlade Republike Srpske i nije u pitanju donacija, kako je navedeno u pomenutom tekstu“.
Počnimo redom.
U tekstu koji je prenio portal CAPITAL nigdje se ne navodi da je riječ o istoj nabavci, ali jeste o istoj količini i istoj vrsti robe.
Istu količinu koju je nabavilo Ministarstvo (75 tona ili tri šlepera) donira Republici Srpskoj Batagonova srbijanska kompanija „Fidelinka“.
Donacija se realizuje preko Crvenog krsta Republike Srpske i to bi u Ministarstvu trebali znati, što je vidljivo i iz PREPISKE koja je u posjedu CAPITAL-a.
FOTO
Drugo, vrijednost kompletnog kontingenta od 75 tona za kojeg se traži orden javnosti je oko 45 hiljada KM.
Tako se Ministarstvo danas pohvalilo da je, između ostalog, opštini Istočni Drvar doznačeno 250 kg brašna veleprodajne vrijednost oko 150,00 KM ili tri kilograma po stanovniku, a Istočnom Mostaru čak 750 kilograma (450 KM) ili 2,9 kilograma po stanovniku.
Jednoj opštini je, znači, doznačeno manje nego što ima zaliha prosječno domaćinstvo, a pri tome se zaboravlja odgovornost što je sahranjenim Robnim rezervama samo u „Farmalandu“ Dragana Vasiljevića propalo više od 1,6 miliona KM vrijedne pšenice koja je bila pohranjena u njihovim silosima, a što je nedavno i sud utvrdio (https://www.capital.ba/pirova-pobjeda-srpske-u-sporu-sa-farmland/)
CAPITAL