BANJALUKA – Tržišna inspekcija na lokalnom i republičkom nivou pojačala je kontrole, s obzirom na nagla poskupljenja proteklih dana, posebno sredstava za održavanje higijene i zaštitnih maski, rekao je vršilac dužnosti direktora Inspektorata Republike Srpske Dragutin Škrebić.
“Trgovcima skrećemo pažnju da se ne upuštaju u neosnovano povećanje cijena”, poručio je Škrebić i podsjetio da je juče stupila na snagu uredba Vlade Srpske, kojom su propisane mjere neposredne kontrole cijena za određene proizvode, da su kazne pooštrene i za pravno lice iznose od 10.000 do 20.000 KM.
Govoreći o nadzoru putnika na graničnim prelazima, on je naveo da je Inspektorat izvršio reorganizaciju kadrovskih kapaciteta i da je na graničnim prelazima angažovao inspektore iz drugih sektora, s obzirom na to da je ograničen broj zdravstvenih inspektora.
Škrebić je za “Glas Srpske” naglasio da se s ciljem nesmetanog odvijanja robnog prometa, a radi dosljednog sprovođenja preventivnih mjera na suzbijanju virusa korona, vozačima koji ulaze u BiH izdaje rješenje o izolaciji u trajanju boravka u BiH, što podrazumijeva period od ulaska u zemlju do odlaska na sljedeći prevoz.
Prema njegovim riječima, nadležni inspektor putniku izdaje rješenje o stavljanju u kućnu izolaciju u trajanju od 14 dana, uz obavezu da se odmah, a najkasnije u roku od 12 časova, javi telefonom nadležnoj zdravstvenoj ustanovi u mjestu prebivališta.
On navodi da je u protekla dva dana preko graničnih prelaza u Republiku Srpsku u prosjeku ušlo 4.000 ljudi, a znatan broj njih ima prebivalište u Federaciji BiH /FBiH/, pa će podaci o njima biti dostavljeni Federalnoj upravi za inspekcijske poslove radi praćenja kretanja i stanja putnika.
Škrebić kaže da su početkom marta republički zdravstveni inspektori organizovali nadzor nad putnicima koji slijeću na banjalučki aerodrom i da je u posljednjih nekoliko dana znatno smanjen broj putnika, dodavši da će inspektori biti prisutni na terenu sve dok bude letova.
Kada je riječ o radnicima kod kojih postoji bojazan da će zbog obustave rada brojnih poslovnih subjekata ostati bez posla, on je naveo da je zakonom propisana procedura kada poslodavci iz ekonomskih razloga otkazuje radniku ugovor o radu.
On je apelovao na poslodavce da u razgovoru sa radnicima pokušaju da usaglase rješenje o načinu radnog angažovanja i isplati plata, a da posljednja mjera bude otkaz ugovora.