BANJALUKA – Da je kupovina konkurentskih firmi bila dobar poslovni potez uprave pokazuje objavljeni konsolidovani finansijski izvještaj kompanije „M:tel“, prema kojima u 2019. godini ostvarila veću dobit za 20 miliona maraka u odnosu na prethodnu godinu, prenosi portal CAPITAL.
Sa 60 miliona maraka koliko je iznosila 2018. godine, dobit je prošle premašila cifru od 80 miliona KM.
Prihodi kompanije iznosili 476,5 miliona KM i za 36 miliona KM su veći u odnosu na prije dvije godine kada su prikazani prihodi od 440 miliona KM.
Rashodi preduzeća porasli su za preko 30 miliona maraka, i to najviše za lična primanja.
Kompanija je u poređenju sa 2018. godini imala 256 radnika više pa su se troškovi za njihove zarade popeli za oko pet miliona.
“M:tel” je po ovom osnovu, a kako pokazuje finansijski izvještaj, prošle godine izdvojio 83,3 miliona KM.
Kompanija M:tel je u toku 2019. godine postala stopostotni vlasnik kompanija Blicnet, Telrad Net i Elta-Kabel.
CAPITAL: D. Tovilović
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Možete derati budale željne mobilnih.Jedan od njih sam i ja ali ne zadugo.
Sto se tice profita od 60 miliona KM, na tome M:Tel neka zahvali Davoru Dragicevicu tj. tome sto su bazne stanice mobilne telefonije u Banja Luci mjesecima radile kao nikad dotad, kao i internet uopste u RS i BiH (povecano koristenje mobilnog interneta prije svega).
Sto se tice samog M:Tel-a i njegovih mreza, otkako su preuzeli kablovske operatere, daljnji razvoj mreze u istih je zastao, kao i paketi. Konkretno u Telrad Net mreze, povecali su brzine duplo i to davnih dana i od tada nista, tako da onaj paket od 20 megabita, dosad je trebao biti 40 megabita, a i mreza im se relativno brzo razvijala, dok ih nije preuzeo M:Tel. Od tada cekam njihov kabl mjesecima, na kilometar od mene. Kako su krenuli tj. stali, nece stici ni za 100 godina do mene, jer im trenutni prioritet nije daljnje sirenje mreze, vec prikljucenje korisnika na postojecoj (tako mi je jedan njihov radnik rekao). Neka im je sa srecom. Ako nastave sa takvom politikom, dzaba su krecili. Nista bolje nije ni sa Eltom, po pitanju daljnjeg razvoja brzine i kablova, posto ovu postojecu maksimalnu brzinu drze vec godinama. Dosad im je maksimalna brzina trebala biti cak gigabitna! M:Tel je kupio kablovske mreze, a valja u njih i ulagati. Jedva da sam M:Tel uspijeva (tj. ne uspijeva) da isprati razvoj svoje mreze, a kamoli da razvija svoje druge mreze. Sad kako je gotovo sve mreze pokupovao M:Tel, ocigledno slijedi usporavanje razvoja brzine interneta i to u doba kada kablovi treba sve cesce da se mijenjaju, kako bi brzina bila konstantno sve veca. M:Tel skrtari na mrezi i uz to povecava cijene, dok u Rumuniji Digi ima opticki internet od 1000 megabita za 17 KM mjesecno, a u Madjarskoj Deutsche Telekom 2000 megabita naplacuje nekoliko desetina KM mjesecno, dok u Svajcarskoj jedan provajder za nekoliko desetina KM mjesecno ima optiku brzine 10000 megabita (Salt), dok M:Tel debelo zaostaje. Da bar hoce da se pojavi neki novi igrac, slican rumunskom Digi-ju, koji bi pokrio citavu RS (i BiH), posto (trenutno) M:Tel dere i nema alternativu. 1000 megabita po sadasnjim uslovima kod M:Tel-a bi kostalo 1000 KM mjesecno, da toliku brzinu njihovi trenutni kablovi mogu da izdrze, tako da bojim se da ovaj rast nece trajati jos dugo, posto M:Tel nudi 20 megabita za 30 KM, sto je penzionerska brzina, u doba kada nekoliko konekcija rade non-stop (televizori, mobilni telefoni, kompjuter…). Samo za dobar kvalitet streaminga u jednog televizora treba 10 megabita. Da ne spominjem ostale televizore i uredjaje u kuci. Za 30 KM mjesecno bi M:Tel trebao imati barem 100 megabita, s tim da je i to premium cijena za tu brzinu. Nazalost, u nas nema prave konkurencije, tako da M:Tel lupa cijene, racunajuci na to da niko ne ide u inostranstvo. :)))
Bez vecih brzina sto prije i daljnjeg sirenja mreze, propast im je neizbjezna.
Zato su pokupovali sve internet provajdere da budu monopolisti na ovim prostorima.Iako su im usluge jako skromne za velike pare.Gospoda misli da će vladati 100 g kako hoće,a digitalna era napreduje velikom brzinom.
Odlican prihod i nek su srbi vlasnici.