NEVESINJE – Izvršni direktor firme „VE Grebak“ iz Nevesinja Miralem Čampara istakao je da planirana izgradnja vjetroelektrane „Grebak“ predstavlja direktnu stranu investiciju investitora iz Njemačke koji ima ogromno dugogodišnje iskustvo u projektovanju i izgradnji vjetroparkova, te da ne želi da bude predmet sporenja u sukobima političkih stranaka ili pojedinaca.
Čampara je istakao da su u više medija iznesene neistine na njegov i na račun projekta vjetroelektrana „Grebak“.
“Razvoj projekta vjetroelektrane do izgradnje obavlja firma „VE Grebak“, koja predstavlja projektnu firmu ili ranije firmu u osnivanju. Finansijska sredstva za projekat obezbjeđuju osnivači. U ovoj fazi projekta, kada imate samo ulaganja, a nemate prihode normalno je da u završnom računu iskažete gubitak. Jedan od suosnivača je i firma koja je unijela svoj kapital vezan za samostalni razvoj projekta u periodu od 2008 – 2016. Vrijednost projekta procijenjena je na 130 miliona KM, a troškovi razvojne faze iznose oko pet miliona KM“, naveo je Čampara u demantiju upućenom na adrese više medija među kojima je i CAPITAL zbog teksta „Đokić prekršio niz zakona da Mostarcima namjesti vjetroelektranu `Grebak`“, objavljenom još u avgustu prošle godine.
Čampara je dodao da se poslovna politika firme zasniva na poštovanju propisa i procedura uz uvažavanje transparentnosti, te da se ponašala u zajednici kao društveno odgovorna firma.
„Za takav način rada imali smo punu podršku projektu od lokalne zajednice i svih nadležnih institucija“, istakao je Čampara i poručio da se Uprava „VE Grebak“ ograđuje od navoda na portalima i da obavještava javnost da ne želi da bude predmet sporenja u bilo kakvim političkim sukobima političkih stranaka ili pojedinaca.
Upravo je projekat vjetroelektrane „Grebak“ jedan od razloga zbog kojeg su poslanici Socijalističke partije (SP) u Narodnoj skupštini Republike Srpske zatražili smjenu ministra energetike i rudarstva RS Petra Đokića.
Podsjećamo, portal CAPITAL objavio je u avgustu prošle godine da je Đokić potpisao koncesioni ugovor za 65 miliona evra vrijednu vjetroelektranu „Grebak“ u Nevesinju sa gubitaškom firmom „VE Grebak“ iako nijedna institucija RS nije dala saglasnost na Studiju ekonomske opravdanosti, prekoračen je limit instalisane snage koja može da se priključi na mrežu, nisu riješeni imovinski odnosi na zemljištu, a nije precizirano ni koliko bi se vjetroturbina trebalo graditi.
Cjelokupan demantij, u kojem nije opovrgnut nijedan podatak iznesen u tekstu CAPITAL-a, možete pročitati ovdje.
CAPITAL: S. Šurlan