MOSKVA, Zbog pogoršanja situacije na Bliskom istoku nakon ubistva Kasema Sulejmanija došlo je do rasta cijena zlata i nafte.
Nakon što su Amerikanci ubili iranskog generala, nafta tipa “brent” poskupila je na 71,5 dolara za barel.
Toliku cijenu posljednji put je imala u septembru 2019, kada su bespilotne letelice napale postrojenja naftne kompanije “Saudi Aramko”, piše Sputnjik.
Korpus Čuvara islamske revolucije je 8. januara izveo raketni napad na američke baze u Iraku.
Činilo se da je veliki rat neizbježan. Ali Tramp je samo obećao jačanje ekonomskih sankcija i to je donekle ublažilo sveukupnu napetost. Ipak, cijene nafte su i dalje visoke — više od 65 dolara za barel “brenta”.
Raste i cijena zlata koja je dostigla sedmogodišnji maksimum. Prvi put od 2013, cijena unce je premašila 1.600 dolara.
Shodno tome, poskupile su akcije kompanija za eksploataciju zlata. Međutim, krajem prošle sedmice cijene tog plemenitog metala su iznosile 1.555 dolara za uncu.
Analitičari su, međutim, uvjereni da će ako se situacija pogorša, nafta i zlato i dalje dostizati rekorde.
U kompaniji “Kapital ekonomiks” pominje se čak cijena nafte od 150 dolara za barel. Takav scenario bi bio moguć u slučaju da izbije rat između SAD i Irana i dođe do zatvaranja Ormuskog moreuza, kroz koji prolazi više od 20 odsto svjetskih isporuka nafte.
Spoljna politika Trampove administracije je tako još jednom učinila uslugu Rusiji.
“Saudijci, Iran i Venecuela nisu u mogućnosti da izađu na tržište zbog sankcija i unutrašnjih problema. Ne pomaže ni nafta iz škriljaca jer ima manju gustinu. Povećaće se jedino isporuke Rusije, koja raspolaže sirovinama odgovarajućeg kvaliteta i neophodnim kapacitetima proizvodnje”, piše “Forbs”.
Neki eksperti predviđaju da će svakako doći do rasta cijena. Tako je jedna od vodećih američkih banaka Morgan Stenli ove godine povećala prognozu srednje cijene nafte tipa “brent” sa 60 na 65 dolara za barel.
Analitičari koji se bave naftom i gasom istakli su da ne očekuju eskalaciju konflikta, ali i da će trenutni nivo napetosti “podgrijjati” cijene, što će se opet pozitivno odraziti prije svega na ruske naftne kompanije.
Prema prognozi Sakso banke, 2020. će “crno zlato” poskupeti na 90 dolara za barel. Banka kao obrazloženje navodi sporazum o smanjenju proizvodnje koji je postigao “OPEK plus” i smanjenje proizvodnje nafte iz škriljaca u SAD.
Kada je riječ o zlatu, analitičari vjeruju da dinamika neće biti ništa manje impresivna. Od jeseni, cijene plemenitih metala nalaze se na maksimumu — više od 1.500 dolara za uncu. Sputnik