NJUJORK, Američki Senat unio je u svoj nacrt zakona o vojnom budžetu za 2020. godinu sankcije protiv gasovoda Sjeverni tok 2, saopštila je agencija Blumberg.
Agencija navodi da će se restriktivne mjere ticati brodova koji polažu cijevi za gasovod, kao i rukovodioca s time povezanih kompanija. Njima bi mogli da odbiju vize i blokiraju transakcije sa njihovom imovinom u Sjedinjenim Državama.
Senatori namjeravaju da insistiraju na tome da nacrt zakona bude usvojen upravo u takvom izdanju, jer su razočarani nesposobnošću predsjednika Donalda Trampa da ometa realizaciju ovog projekta, piše Blumberg.
Ranije je o planovima za uključivanje sankcija Sjevernom toku 2 u nacrt zakona o budžet za odbranu saopštio predsedavajući Odbora za spoljne odnose Senata Džim Riš, podsejća Sputnjik.
Prema njegovim riječima, predstavnici gornjeg doma Kongresa primorani su na takav korak, pošto se “prozor mogućnosti zatvara” i veliki dio gasovoda već je izgrađen.
Političar smatra da će prijetnja restriktivnim mjerama primorati građevinske kompanije da odustanu od učestvovanja u projektu. A ako se sankcije primjene, onda će Rusija morati da potraži nove izvođače, smatra Riš.
Projekat Sjeverni tok 2 podrazumjeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi pedeset pet milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Njemačke.
On će proći kroz teritorijalne vode ili isključivo ekonomske zone država duž obale Baltičkog mora: Rusije, Finske, Švedske, Danske i Njemačke. Novi cjevovod trebalo bi da bude izgrađen pored Sjevernog toka.
Planirano je da novi gasovod počne sa radom 2020. godine.
Protiv realizacije gasovoda se zalaže nekoliko država, a naročito Ukrajina, koja se plaši gubitaka prihoda od ruskog goriva i Sjedinjene Države koje imaju ambiciozne namjere za izvoz svog prirodnog tečnog gasa u Evropu. Osim toga Letonija, Litvanija i Poljska smatraju da je ovo politički projekat.
Gasovod podržavaju, prije svega, Njemačka i Austrija koje naglašavaju da će projekat učvrstiti evropsku energetsku bezbjednost i koje ističu Rusiju kao pouzdanog dobavljača.
Rusija je više puta izjavljivala da je gasovod Sjeverni tok 2 isključivo komercijalni projekat. Predsjednik Rusije Vladimir Putin isticao je da je izgradnja gasovoda ne podrazumjeva prekid tranzita ruskog gasa preko Ukrajine. Sputnik