BANJALUKA, Novi integralni informacioni sistem koji bi trebalo da bude uveden u narednim godinama u “Šumama Srpske” doprinijeće sprečavanju bespravne sječe šumskih dobara, brojnim uštedama, te jedinstvenoj, zaštićenoj i brzoj bazi podataka, saopšteno je iz ovog javnog preduzeća.
Procjene su da ovakav sistem, nakon kompletne realizacije projekta, koja je planirana u roku od tri godine, može da uštedi oko 10 odsto sredstava od ukupnog godišnjeg prihoda preduzeća.
To znači da bi se tim milionskim uštedama novac uložen u kompleksni informacioni sistem vratio u veoma kratkom periodu, prenose “Nezavisne novine”.
Za informacioni sistem “Šuma Srpske” obezbijeđeno je oko 17 miliona KM, i to 5,5 miliona iz Partner fonda i 12 miliona odlukom Vlade Republike Srpske iz sredstava posebnih namjena za šume.
Očekuje se da bi u “Šumama Srpske” u narednih nekoliko dana trebalo da donesu konačnu odluku o prihvatljivosti ponude za izradu informacionog sistema koju je dostavila grupa ponuđača, koju predvodi kompanija “Prointer ITSS”.
Da je potrebno napraviti ozbiljne rezove potvrđuju i podaci Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, prema kojima u šumama širom Srpske godišnje u prosjeku bude bespravno posječeno od 15.000 do 20.000 metara kubnih šumskih drvnih sortimenata.
Dragan Salić iz Asocijacije za razvoj i ekonomiku prirodnih resursa navodi da kompleksni integralni informacioni sistem ima module koji ovu pojavu mogu zaustaviti ili svesti na minimum.
On je naveo da će, nakon integrisanja i puštanja sistema, svako evidentirano stablo u Srpskoj imati svoj bar-kod, te će nakon sječe bilo koji ovlašteni službenik, koji posjeduje ručni terminal, moći da provjeri sve podatke o njemu.
Prema njegovim riječima, iz prakse će biti izbačena sva papirologija, čime će u velikoj mjeri biti smanjena mogućnost grešaka i zloupotrebe.
Sve informacije konkretno će obezbijediti da se zna i u centrali preduzeća i na tabletima šumara kada je svaki šumski drvni sortiment planiran za sječu i ko ga je planirao posjeći, ko je i kada posjekao stablo, u kojoj kategoriji, kada i kako je prevezen do stovarišta, ko i kada ga je primio i kada je rađena inventura stovarišta, te kada i ko je odvezao i na kojem vozilu.
Sprečavanje bespravne sječe samo je dio onoga što bi trebalo da poboljša rad i rezultate u “Šumama Srpske”, a stavke na koje će sistem moći da utiče svakako su planiranje, baza podataka, resursi i brojne uštede u poslovanju.
Stručnjaci navode da je ovo kompleksno rješenje koje zahtijeva znatna sredstva za realizaciju, zbog ogromnog broja segmenata, odnosno modula, koje je potrebno uvezati u jedinstveni sistem. Striktnom realizacijom projekat se vrlo brzo može isplatiti jer sistem pravi uštede gdje god su moguće.
Iz Udruženja ekonomista Srpske “Svot” navode da će privredna društva, poput “Šuma Srpske” sigurno imati koristi od informatizacije poslovanja, s obzirom na to da je riječ o kompaniji koja ima veliku teritorijalnu, funkcionalnu i organizacionu razuđenost. Srna