Podgorica — Vlada Crne Gore predvidela je u budžetu za narednu godinu uzimanje kredita od 35 miliona evra za opremanje i naoružavanje lakih oklopnih vozila
Kako navodi portal Balkanska bezbednosna mreža (www.balkansec.net), za nabavku 67 vozila JLTV Crna Gora je potrošila nešto manje od 33 miliona evra a plan je da se daljinski upravljana borbena stanica ugradi na 55 vozila.
Riječ je o stanici koja može, prema proceni potreba konkretnog taktičkog zadatka, da prihvati mitraljez kalibra 7,62 milimetara (mm) zatim 12,7 mm ili automatski bacač granata. Osam vozila biće platforme za protivoklopna dejstva i vatrenu podršku i imaće lansere vođenih raketa.
Među prvima u zemlji: Preko interneta lakše do građevinskih dozvola
Preostala četiri vozila biće u komandnoj i medicinskoj varijanti i zato neće imati borbenu stanicu.
Nabavka vozila JLTV ugovorena je 23. oktobra sa Vladom SAD koja je obezbjedila namenski kredit od oko 32,8 miliona evra.
“Predviđena je nabavka baznih vozila, a naoružanje će biti nabavljeno kod drugog proizvođača. Informacije koje su do sada objavljene ukazuju na pregovore sa izraelskom firmom Elbit. Crnogorski ministar odbrane Predrag Bošković u julu ove godine posetio je Elbit, firmu koja ima reference u oblasti proizvodnje i interacije borbenih stanica za razne korisnike širom sveta“, navodi se.
Taj portal podseća da su borbene stanice u ponudi Elbita stabilizovane po obe ose i za osmatranje i nišanjenje koriste dnevnu kameru, termalnu noćnu kameru, laserski daljinomer i far.
Naoružanje prema zahtjevu korisnika mogu da budu mitraljezi u NATO ili nestandardnim kalibrima a alternativno naoružanje su automatski bacači granata 40 mm (NATO) ili 30 mm (ruski i razni derivati).
Za osam JLTV u protivoklopnoj konfiguraciji potencijalni izbor su rakete Spike koje proizvodi izraelska firma Rafael.
Portal dodaje da se rok za nabavku naoružanja za JLTV podudara sa dinamikom uvođenja u naoružanje tih vozila od 2020. do 2023. godine a da je planirano da se ona koriste primarno u dve pešadijske čete u Nikšiću i Pljevljima.
“Modernizacija Vojske Crne Gore usklađena je sa standardima i zahtevima Nato, ali poreklo nove tehnike ne mora striktno da bude iz članica. Izraelska odbrambena industrija ima ulaz u Nato i računa na dobru prodaju borbenih stanica za JLTV čiji je broj korisnika širi – osim SAD očekuje se nabavka za Sloveniju, Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Litvaniju. Prodaja borbenih stanica je unosan posao i to se vidi iz odnosa cena na primeru Crne Gore koja će više novca dati za naoružavanje u odnosnu na cenu baznih vozila“, dodaje se. Beta