VAŠINGTON – Predstojeći vojni budžet SAD biće sredstvo za zaustavljanje projekta ruskog predsjednika Vladimira Putina od 11 milijardi dolara za isporuku prirodnog gasa u Evropu novim gasovodom od Rusije do Njemačke, otkrio je predsjedavajući Odbora za spoljne poslove američkog Senata Džim Riš.
On je ovo izjavio za Defens njuz na marginama Međunarodnog bezbjednosnog foruma u Halifaksu, u Kanadi.
Plan za transport prirodnog gasa kroz gasovod dug 1.200 kilometara kroz Baltičko more od Rusije do Evrope, našao se na udaru administracije predsjednika Donalda Trampa i nekoliko evropskih zemalja, koje tvrde da će to povećati evropsku zavisnost od Rusije, piše Defens njuz.
U slučaju da sankcije budu uključene u američki vojni budžet, kompanije koje se bave izgradnjom “Sjevernog toka 2” biće “zatvorene”, zbog čega će Rusija, navodno, morati da traži nove izvođače, tvrdi Riš.
Prema njegovim riječima, sankcije protiv kompanija koje učestvuju u izgradnji cjevovoda bile su uključene u projekat zakona “O nacionalnoj odbrani za 2020. godinu”.
“Razlog za ovaj korak jeste da se ta opcija zatvori. Veliki dio “Sjevernog toka” je već izgrađen“, rekao je senator.
Pri tome, on je izrazio mišljenje da će sankcije “ubijediti” građevinske firme da prekinu rad na projektu, pošto će ih američka ograničenja “skupo koštati”.
On je naglasio da Predstavnički dom i Senat Kongresa SAD još nisu postigli konačni sporazum o zakonu u cjelini.
Tekst odredbe o sankcijama nije objavljen, ali Riš je rekao da je sličan “Zaštiti evropskog zakona o energetskoj sigurnosti”, koji je sponzorisao senator Ted Kruz iz Tekasa, a koji je Komitet Odbor Senata za spoljne poslove izglasao u julu. Tim prijedlogom zakona sankcionisaće se kompanije koje upravljaju plovnim objektima koji polažu cijevi za Sjeverni tok 2 i Turski tok.
Da bi zakon stupio na snagu, treba da ga odobre i Predstavnički dom i Senat, kao i predsjednik SAD Donald Tramp.
Tanjug