PEKING/SINGAPUR, Kina je ponudila glavnim kineskim i stranim kompanijama za preradu soje bescarinsku kvotu od 10 miliona tona za uvoz ove žitarice iz SAD.
Kako izvještava Rojters pozivajući se na dva neimenovana izvora, kvota za uvoz američke soje ponuđena je domaćim mlinovima u državnom i privatnom vlasništvu, kao i velikim međunarodnim trgovačkim kućama koje imaju pogone za mljevenje u Kini, na sastanku koji je sazvala Nacionalna komisija za razvoj i reforme.
Kina nudi bescarinsku kvotu od 10 miliona tona za uvoz soje.
Kina je ponudila juče glavnim kineskim i stranim kompanijama za preradu soje bescarinsku kvotu od 10 miliona tona za uvoz ove žitarice iz SAD.
Kako izvještava Rojters pozivajući se na dva neimenovana izvora, kvota za uvoz američke soje ponuđena je domaćim mlinovima u državnom i privatnom vlasništvu, kao i velikim međunarodnim trgovačkim kućama koje imaju pogone za mljevenje u Kini, a na sastanku koji je sazvala Nacionalna komisija za razvoj i reforme, rekli su za Rojters izvori koji su se o tome informisali kod učesnica sastanka.
Američki predsjednik Donald Tramp je saopštio ranije da je Kina u trgovinskim pregovorima početkom ovog mjeseca pristala na kupovinu poljoprivrednih proizvoda iz SAD u vrijednosti do 50 milijardi dolara godišnje.
Međutim, Kina je u sedmici nakon pregovora, kupila 480.000 tona soje iz Brazila u vrijednosti 173 miliona dolara, izbjegavši američko tržište, rekli su britanskoj agenciji trgovci.
“Kineski kupci nabavljaju dosta soje iz Brazila. Vlada je sa ovog sastanka poslala poruku uvoznicima da imaju na umu širu sliku”, rekao je jedan od izvora, aludirajući na želju Pekinga da u pregovorima pokaže dobru volju.
Na Čikaškoj robnoj berzi je cijena soje porasla, na trgovanju u 12:41 časova po srednjoevropskom vremenu, za 1,15 odsto na 9,44 dolara po bušelu (džak od 27,2 kilograma), prenosi Rojters. Tanjug