VAŠINGTON – SAD su stavile na “crnu listu“ 28 kineskih državnih i privatnih organizacija i kompanija zbog njihove navodne povezanosti s nasiljem nad etničkim Ujgurima u kineskoj provinciji Sinkjang s većinskim muslimanskim stanovništvom.
One su sada na takozvanoj “entitetskoj listi” koja im zabranjuje kupovinu proizvoda od američkih kompanija bez odobrenja Vašingtona.
Među zabranjenima su i vladine agencije, ako i tehnološke kompanije specijalizovane za opremu za nadzor, prenosi BBC.
Kako se navodi, to nije prvi put da Vašington uvodi trgovinske zabrane kineskim kompanijama, a najpoznatiji je slučaj telekomunikacionog giganta Huaveja koji je na listi zbog bezbjednosnih pitanja.
Kao razlog za uvođenje zabrane navodi se da su te organizacije “umiješane u kršenja ljudskih prava i zloupotrebe”.
Humanitarne organizacije za zaštituljudskih prava smatraju da Peking progoni većinom muslimanske Ujgure u takozvanim “kampovima za prevaspitavanje”, dok Kina navodi da je riječ o “borbi protiv ekstremizma“.
Na listi se nalazi oko 19 vladinih agencija, među kojima je i Biro za javnu bezbjednost provincije.
Na isti su, navodi BBC, kompanije za nadzor poput Hikvižon, Dahua i Megvi Tehnolodži, koje su specijalizovane za tehnologiju prepozavanja lica.
SAD i Kina su u sred trgovinskog rata.
Grupe za ljudska prava i UN kažu da je Kina okružila i zatvorila više od milion Ujgura i pripadnika drugih nacionalnih manjina u logore, gdje su primorani da se odreknu islama, da govore samo na mandarinskom kineskom i uče se poslušnosti komunističkoj vladi.
Kina to demantuje i kaže da ti ljudi pohađaju “centre za stručno osposobljavanje” kako bi mogli da nađu posao i pomažu da se integrišu u kinesko drušštvo, a sve u ime sprečavanja terorizma. Tanjug