BEOGRAD – Bruto domaći proizvod Srbije iznosio je u 2018. godini, u tekućim cijenama, 5.068 milijardi dinara (oko 47,04 milijardi dolara), i u odnosu na prethodnu godinu nominalno je veći za 6,6 procenata.
Realni rast BDP-a Srbije je iznosio 4,4 odsto prošle godine, objavio je Republički zavod za statistiku.
Posmatrano po djelatnostima, najznačajnije učešće u formiranju BDP-a su lani imali: prerađivačka industrija (14,5 odsto), trgovina na veliko i malo i popravke motornih vozila (11,5 odsto), poslovanje sa nekretninama (7,0 odsto), poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo (6,3 odsto) i sektor informisanja i komunikacija (4,8 procenata).
S druge strane, u upotrebi BDP-a učešće izdataka za ličnu potrošnju domaćinstava je iznosilo 68,1 posto, izdataka za finalnu potrošnju države (16,6 odsto), bruto investicija u osnovna sredstva (20,1 odsto), izvoza dobara i usluga (50,8 odsto) i uvoza dobara i usluga (59,3 odsto).
Najveći realni rast bruto dodate vrijednosti u 2018. godini ostvaren je u sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, 15,2 procenta i u građevinarstvu 12,8 odsto, a sliede trgovina na veliko i malo i popravka motornih vozila (7,3 odsto), sektor saobraćaja i skladištenja (5,6 odsto), usluge smeštaja i ishrane (8,0 odsto) i sektor informisanja i komunikacija (5,5 odsto).
Realni pad bruto dodate vrednosti zabeležen je u sektoru rudarstva, 4,7 odsto, i u sektoru stručnih, naučnih, inovacionih i tehničkih delatnosti, 1,4 procenta.
Posmatrano sa rashodne strane, najveći realni rast bilježe bruto investicije u osnovna sredstva, 17,8 odsto.
Izvoz dobara i usluga i uvoz dobara i usluga imaju realni rast od 8,3 posto, odnosno od 11,6 posto, respektivno.
Izdaci za finalnu potrošnju imaju realnu stopu rasta od 3,2 procenta, od čega je realni rast izdataka za ličnu potrošnju sektora domaćinstava 3,0 odsto. Izdaci za ličnu potrošnju države realno su porasli za 4,2 odsto, a izdaci za kolektivnu potrošnju za 2,9 procenata, navodi se u saopštenju Republičkog zavoda za statistiku. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Znaci isti smo kao i Srbija.