BANJALUKA – Prosječne plate u Srpskoj konačno su dostigle primanja u FBiH, kao i prosjek na nivou BiH, pokazuje zvanična statistika.
U junu, posljednjem mjesecu za koji postoje podaci, radnici u Srpskoj su, u prosjeku, na tekuće račune dobili 910 maraka, koliki je bio i bh. prosjek, dok je u FBiH plata bila veća za jednu marku.
Analiza “Nezavisnih” pokazuje da je jaz između plata u RS i FBiH prošle i pretprošle godine bio neuporedivo veći. Naime, u junu 2018. radnici u Srpskoj dobijali su 849, a u FBiH 881 marku. Značajna razlika bilježena je i u junu 2017 – u RS je plata bila 828, a u FBiH 861 marku.
Komentarišući ove podatke, Dragutin Škrebić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, rekao je da su plate u proteklim mjesecima lagano i postepeno rasle.
“Lično mislim da je prosjek i veći, ali je potrebno da svi isplaćuju platu kroz legalni tok. Dobar dio ih plate isplaćuje u koverti. Treba ići na smanjenje poreza i doprinosa, što bi se pretvorilo u povećanje plata, pa bi prosjek bio 1.000 maraka. Teško je da će plate dodatno ići ka gore bez smanjenja poreza i doprinosa. Osim toga, potrebna je i politička stabilnost. Ako se ne formira Savjet ministara, teško da se ovdje može stvarno napraviti neka ekonomska reforma”, rekao je Škrebić.
Prema njegovim riječima, u proteklim mjesecima rast plata zabilježen je u skoro svim djelatnostima.
“Rast je, recimo, zabilježen u metalskoj industriji, zatim prerađivačkoj za nekih desetak procenata. Plate su rasle i vozačima”, naveo je Škrebić.
Sa druge strane, Željko Tepavčević, predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske, ističe da se povećanje plata ne osjeti mnogo.
“Uglavnom je to evidentno kod onih poslodavaca koji su više novca davali u kovertama. Sada se ta pojava smanjuje. To znači da je sada sve više poslodavaca koji ulaze u legalne tokove kada je riječ o isplatama plata”, ocijenio je Tepavčević, te dodao da su poslodavci shvatili da više ne mogu da nađu radnu snagu koja će da radi za male pare.
Istakao je da je bolji rad inspekcije rada doprinio pozitivnim trendovima.
“Međutim, činjenica je da plata i dalje raste veoma malo u odnosu na porast cijena i troškova života”, ocijenio je Tepavčević.
Podsjetimo, Vlada Srpske je krajem 2018. godine donijela odluku da minimalna plata u Srpskoj u ovoj godini bude 450 maraka.
Obrad Belenzada, predsjednik Sindikata metalaca i rudara Srpske, smatra da se minimalna plata u Srpskoj mora definisati kao ekonomska ili kao socijalna kategorija. On je rekao da iskazivanje prosjeka plata ne odražava realno stanje jer se kreće od minimalne 450 KM, dok se za ugovorene plate i ne zna kolike su.
Inače, u sklopu ove analize pod lupu smo stavili i prosječna godišnja primanja u Srpskoj, odnosno FBiH, a u 2018. godini jaz je iznosio 32 marke u korist radnika u FBiH. Nezavisne novine
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
U Republici Srpskoj su topli obrok i regres uračunati u platu, a u Federaciji BiH su odvojeni od plate.Tako da je, realno,i dalje prosjek Federacije BiH, naročito Kanton Sarajevo, znatno veći.
Prosjek Sarajeva u odnosu na ostale gradove u bih jeste veci. Tako je u skoro avim zemljama. Najveci i glavni grad uvjek privlaci najvise novca i tu su plate vece. Beogradjani imaju duplo vece plate nego Leskovcani. Zagrepcani imaju vece plate nego ljudi u Osijeku. Banjalucani imaju vece plate nego Focaci itd.
Da li je veca plata u fbih ili rs je smijesno porediti jer fakticki poredite dvije propasti. A prosjek plate je fakticki nemoguce racunati u ovoj drzavi. Svaki mali poslodavac (do 200 zaposlenih) isplacuje dobar dio plate na ruke a takvih poslodavaca je bar 95%. Jedino veliki poslodavci(banke, rudnici, javna prrduzeca i institucije, telekomi i sl.) isplacuju sva primanja radnika na ruke. Kad se pogleda o kom broju radnika je rijec ispada da oko 60% radnika dobije kovertu. Recimo gradjevinske firme isplacuju minimalac 450 km svim radnicima a onaj ko nadje majstora da mu radi za minimalac dobice medalju. Firma u kojoj sam ja davno bio zaposlen uvjek ima izmedju 30 i 100 radnika i svi su na minimalcu a u koverti dobijaju od 550 do 750 km. Tako da se statistikom ne moze prikazati rralno stanje. Cak i samim dizanjem minimalca za manje iznose(30-100km) se ne postize nista osim sminkanje statistike. Poslodavci samo dalje nastave isplacivati malo veci minimalac i za taj iznos uglavnom smanje kovertu.
Jedino resenje za eliminisanje ovih manipulacije je promjena sistema oporezivanja plate. Kada bi se fiksno izrazila cijena zdravstvenig osiguranja(npr svaki radno sposoban covjek mora da placa fiksno 100 km polisu zdravstvenog osiguranja) i taj princip primjenio i za ostala davanja(npr. penziono osiguranje se placa 200km mjesecno, socijalo i porez na platu takodje u fiksnom iznosu) prestao bi interes za manipulacijama preko koverti. Dok god se obaveze na platu obracunavaju u procentima(solidarno) svi ce izbjegavati prikazivanje vece plate. Logika je prosta zasto ja da placam zdravstveno 300 km a koristim ga isto kao i onaj ko placa 200km…
Nisam bas siguran da topli obrok ne ide u prosjek u fbih.
Mali veliki čovjek
Ne ulazi topli obrok u prosječnu platu u FBiH, tako da se prosječna plata može računati sa 911 KM + cca 160 KM (8 KM dnevno) koliko dobiva vjerovatno preko 90% zaposlenih u FBiH.
Osim toga, ovo se odnosi na Juni gdje je u FBiH već uveliko bilo započelo korištenje godišnjih odmora. U maju 2019 prosječna plata u FBiH je bila 938 KM.
Prosječna plata u Kantonu Sarajevo je cca 20% veća od prosjeka FBiH, a u opštinama Centar i Novo Sarajevo veća je 50% od federalnog prosjeka (1300+ KM)
VETERANI 317 SBBR GORNJEG VAKUFA – USKOPLJA NADAJU SE IZJEDNAČAVANJU PENZIJA U OBA ENTITETA NA 317 E PROSJEK . POZDRAV DOMOVINI DO POVEČANJA UMIROVLJENIĆKI MIROVINA KA NORMALI . POZDRAV DOMOVINI DO REALIZACIJE