VAŠINGTON – Prosječna zarada generalnih direktora u 350 najvećih američkih firmi u 2018. godini iznosila je 17,2 miliona dolara godišnje uključujući i opcije – pravo na sticanje određenog broja akcija kompanije po unapred utvrđenoj cijeni, pokazuju rezultati istraživanja Instituta za ekonomsku politiku sa sjedištem u Vašingtonu.
Opcije uglavnom čine dvije trećine paketa naknada za rad najviših rukovodilaca u američkim kompanijama, navodi se u izvodu iz studije objavljenom na zvaničnom veb sajtu instituta.
Razlika u primanjima direktora i običnih radnika nikada nije bila veća i nastavlja da se produbljuje. U studiji se kao primjer navodi da je razlika između primanja generalnih direktora i običnih radnika 1965. godine iznosila 20 prema jedan, a 1989. godine se taj jaz povećao na 58 prema jedan.
Dalje se dodaje da su od 1978. do 2018. godine, naknade generalnih direktora porasle za 1.007 procenata, dok su plate običnih radnika povećane za 11,9 procenata.
Rast zarada korporativnih čelnika je u navedenom periodu, kako se napominje, takođe daleko nadmašio rast vrijednosti akcija u indeksnoj korpi S&P od 706 odsto, kao i rast plata zaposlenih sa relativno visokim primanjima, koji je iznosio 339 odsto.
„Generalni direktori zarađuju više jer imaju moć da određuju visinu plate, a ne zato što podižu produktivnost ili posjeduju specifične vještine koje se više vrednuju. Ovo povećanje naknada generalnih direktora i srednjeg menadžmenta dovelo je do skoka prihoda malog broja ljudi sa vrhunskim zaradama ostavljajući manje plodova privrednog rasta za obične radnike i povećavajući jaz između onih koji zarađuju najviše i 90 odsto onih koji zarađuju najmanje“, piše u studiji.
Ekonomija ne bi pretrpela štetu ako bi generalni direktori bili manje plaćeni ili ako bi bili više oporezovani, zaključuje se u istraživanju EPI. Tanjug