Međutim, grenlandska vlada odbacila je ideju, kazavši: “Otvoreni smo za poslovnu suradnju, ne za prodaju”.
List Wall Street Journal, koji je prvi objavio vijest o Trumpovoj želji da kupi Grenland, tvrdi da je Trump o kupovini govorio “različitim stepenima ozbiljnosti”.
Izvori citirani u drugim medijima različito tvrde da se američki predsjednik šalio ili ozbiljno nadao proširiti teritoriju SAD-a. Zvaničnici Grenlanda pak insistiraju na tome da ostrvo nije na prodaju.
“Grenland je bogat prirodnim resursima poput minerala, najčišćom vodom i ledom, zalihama ribe, plodovima mora, obnovljivom energijom te ima velik potencijal za avanturistički turizam. Otvoreni smo za poslovnu suradnju, ne za prodaju”, poručilo je ministarstvo spoljnih poslova u izjavi objavljenoj na društvenim medijima.
Premijer Grenlanda Kim Kielsen isto je ponovio u zasebnoj izjavi.
“Grenland nije na prodaju, no otvoreni smo za trgovinu i saradnju s drugim državama, uključujući i SAD”, poručio je Kielsen.
Zastupnica grenlandskog parlamenta Aaja Chemnitz Larsen takođe je odbacila ideju američkog predsjednika.
“Ne, hvala na Trumpovu ideju kupovine Grenlanda!”, napisala je Larsen na Twitteru dodavši da je “bolje i ravnopravnije partnerstvo s Danskom” pravi put naprijed.
Glavni urednik grenlandskog lista Swemitsiaq, Poul Krarup, rekao je za BBC da “ne može vjerovati” da je Trump rekao tako nešto.
“Grenland je samostalna teritorija Kraljevine Danske i kao takav se mora poštovati”, rekao je Krarup.
No, dodao je i da su šanse da se Trumpove želje ostvare vrlo male.
“Htjeli bismo sarađivati sa SAD-om, u to nema sumnje, no nezavisni smo i sami odlučujemo ko će biti naši prijatelji”, kazao je on.
Grenland je, nakon Australije koja se definiše kao kontinent, najveće ostrvona svijetu, i autonomna teritorija Danske. SEEbiz.eu/H