SANSKI MOST – Vlada Unsko-sanskog kantona u sadašnjem sazivu, u proteklih šest mjeseci svoga rada, uspjela je otplatiti 11 miliona ranijih dugovanja te stabilizovati trenutno teško finansijsko stanje u kantonalnom budžetu.
Ovo je istakao premijer USK Mustafa Ružnić, te dodao kako su po preuzimanju vlasti zatekli ogromna zaduženja koja su prijetila da potpuno finansijsko uruše čitav sistem.
“Zatekli smo neplaćene budžetske obaveze još iz 2013. godine, a najveća dugovanja potiču iz 2016. i 2017. godine, kada, da se tako izrazim, gotovo uopšte nisu plaćane preuzete budžetske obaveze. Pokrenuli smo određene procedure i za sve zvaničnike iz prethodnih vlada, koji su odgovorni za ovakvo stanje, tražiće se utvrđivanje eventualne odgovornosti“, istakao je Ružnić.
Prema njegovim riječima, u ovoj godini planirano je osam miliona maraka za pokrivanje ranijih dugovanja, dok će iduće godine taj iznos vjerovatno biti i veći. Ministar finansija u Vladi USK Vedran Prša kaže kako se obaveze prema budžetskim korisnicima redovno servisiraju, te da im se istovremeno isplaćuje i dio ranijih dugovanja.
“Nedavno smo isplatili dva miliona maraka poticaja u poljoprivredi, izdvojili smo značajna sredstva za poticaje u privredi, za porodiljske naknade plaćamo dvije tranše u mjesecu kako bismo što više umanjili ta dugovanja, značajno smo smanjili dugove za otpremnine, prevoz i druga potraživanja budžetskih korisnika. Kreditne obaveze redovno servisiramo, tako da smo jednom finansijskom disciplinom uspjeli konsolidovati ukupno stanje u kantonu“, kazao je Prša.
Sa druge strane, premijer Ružnić ističe kako je s nagomilanim dugovanjima koje treba vraćati nemoguće planirati bilo kakva značajnija ulaganja u razvojne projekte i ekonomski razvitak USK.
“Da bismo stvorili preduslove za to, potrebno je finansijski rasteretiti kanton, a to se može jedino tako ukoliko vratimo što više naslijeđenih dugovanja. Zbog toga smo orijentisani na stabilizacijske i mjere uštede“, kazao je Ružnić.
Prema sadašnjim procjenama, ukupna dugovanja USK iznose oko 80 miliona maraka, od čega najveći dio otpada na dugovanja za pravosnažne sudske presude. Ta dugovanja se odnose samo na glavnicu, dok su s kamatama ukupna dugovanja trostruko veća. Nezavisne novine