BANJALUKA – Od ukupnog broja kompanija u RS koje su u prošloj godini predale završni finansijski izvještaj Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF) oko 25 odsto njih je bonitetno izvrsno, što je u odnosu na godinu ranije više za 4,1 odsto.
Na panelu koji je danas u Privrednoj komori RS organizovao Bisnode BH glavna tema je bila analiza bonitetno izvrsnih kompanija u BiH, njihov značaj te potreba za validnom potvrdom kvaliteta poslovanja, u svrhu unapređivanja ugleda i povjerenja u domaćoj i inostranoj poslovnoj zajednici.
„U Republici Srpskoj bonitetno izvrsnih kompanija je 24,9 odsto od ukupnog broja kompanija koje su predale završni finansijski izvještaj APIF-u, što je u odnosu na prošlu godinu više za 4,1 odsto“, rečeno je na panelu.
Ove kompanije imaju prihode gotovo 14 milijardi KM što je 67 odsto ukupnih prihoda RS i 76 odsto ukupne dobiti kompanija RS, a zapošljavaju 76 odsto od ukupnog broja zaposlenih u RS.
Po svim ovim pokazateljima bonitetno izvrsni su pokazali bolje rezultate u odnosu na prošlu godinu a bili su 5,3 odsto veći prihodi, od čega je 6,1 odsto veća dobit i 3,4 odsto više zaposlenih.
Činjenica da je postotak negativnih događaja koje predviđa bonitetna ocjena, kao osnov za bonitetnu izvrsnost, minimalan i kreće se od 0,00 do 0,06 odsto izbrisanih, od 0,00 do 0,08 odsto u stečaju i 0,00 do 0,72 odsto blokiranih, najbolje govori koliko je Bisnode bonitetna ocjena tačna u predviđanjima sigurnosti poslovnih partnera.
Direktorica Zlata Mulać Jagličić Bisnode BH rekla je da Bisnode sa svim modernim alatima za unapređenje poslovanja koje razvijaju stručnjaci širom Evrope pokušava da bude na usluzi svim svojim klijentima, držeći se standarda za kreiranje bonitetne ocjene i bonitetne izvrsnosti.
„Činjenica je da bonitetno izvrsne kompanije imaju minimalni postotak negativnih događaja (od 0,00 do 0,70 odsto), dakle ne samo da vas identifikujemo kao dobru kompaniju prema prošlim rezultatima već se pokazuje i vrijednost kompanije u budućnosti, a to je još jedan od pokazatelja vrijednost izračuna Bisnode bonitetne ocjene i sertifikata bonitetne izvrsnosti, kao potvrde kvaliteta poslovanja“, kazala je direktorica analitičko bonitetne kuće Bisnode BH Zlata Mulać-Jagličić.
Cilj diskusije bio je približavanje aktuelne teme poslovnoj javnosti prema svim segmentima koji je čine, od osnove koja kreće od finansijskih izvještaja do pravne regulative za strandardizaciju.
Ovo je bila i prilika da Bisnode prezentuje analizu bonitetno izvrsnih kompanija u BiH i najavi da će uskoro imati i informacije o poslovanju kompanija iz Brčko Distrikta BH, što znači da će prvi put jedna analitičko-bonitetna kuća imati podatke kompletne Bosne i Hercegovine.
CAPITAL: Dragana Eremija