PEKING – Posljednjih sedam dana Huawei je pretrpio više jakih udaraca od strane SAD-a i američkih kompanija.
Najprije je američki predsjednik Trump potpisao izvršnu naredbu kojom je zabranio prodaju bilo kakve američke tehnologije Huaweiju, da bi potom i američke kompanije koje su do tada poslovale s Huaweijevom počele otkazivati svoje ugovore i daljnju suradnju.
Neke od najvećih američkih kompanija su svakako Google, Intel, Qualcomm i Broadcom, a od evropskih ARM. Otkazivanjem saradnje Huawei je donekle doveden do zida. Zbog Googlea je ostao bez Androida, a zbog ostalih kompanija je ostao bez većine tehnologija koje su mu potrebne da bi proizveo mobitele, tablete i prijenosna računala.
No čini se kako je Huawei odavno naslutio u kojem smjeru vjetar puše, odnosno kako bi SAD mogao povući potez kakav je na kraju i povukao. Stoga su još 2012. godine krenuli u razvijanje vlastitog operacijskog sustava za kojeg tvrde kako je sposoban u potpunosti zamijeniti Android, ali i Windowse. Koliko u tome ima istine saznaće se ubrzo, odgoda od 90 dana brzo će proći, a još će brže stići termin za predstavljanje novih modela mobitela, tableta i prijenosnih računala.
No kako bilo, Huawei je ozbiljan oko lansiranja vlastitog operacijskog sistema. Naime, još krajem prošle godine zaštitio je naziv „Hongmeng”, tačnije 24. avgusta 2018. godine. Trademark mu je odobren i vrijedi od 14. maja 2019. do 13. maja 2029. godine. Novi Hongmeng OS trebao bi biti jedna platforma za sve, od mobilnih uređaja poput mobitela, tableta, laptopa, pametnih satova pa sve do automobila i pametnih televizora.
Hongmeng će prema najavi biti u mogućnosti pokretati Android aplikacije što znači kako bi Huawei mogao konkurisati ne samo Androidu i Windowsima, već i ChromeOS-u. SEEbiz