BEOGRAD – Predsjednik Fiskalnog savjeta Pavle Petrović rekao je da će opadajući javni dug značiti i manje kamatne stope kako za državu tako i za privatni sektor, a to povlači brži privredni rast.
“Ako se i dalje nastavi politika veoma niskog deficita, de fakto uravnoteženog budžeta što i jeste najavljena politika Vlade, taj opadajući javni dug u osnovi će značiti i manje kamatne stope kako za državu, tako i za privatni sektor, a to onda i znači brži privredni rast”, rekao je predsJednik Fiskalnog savjeta za RTS.
Jednim dijelom se to već dešava i kamatne stope se smanjuju, ali indikator je da Srbija ima još prostora i potrebe da ide dalje, dodaje on.
Procjena da će srpska ekonomija u naredne četiri godine porasti za 20 odsto realna je ukoliko bi u međuvremenu izdvajanja za investicije iz BDP-a sa sadašnjih 18 dostigla 23 procenta, ocjenjuje Petrović.
On je potvrdio da je i njegov utisak da je poslije posjete MMF-a u završnim izjavama bilo najviše saglasja između predstavnika misije, Vlade i stavova Fiskalnog savjeta o životnim pitanjima.
“Definitivno, samom činjenicom da je usvojeno to da se uvede indeksacija penzija, druga stvar, mi smo još ranije a posebno kad je pripreman budžet za 2019. ukazivali na to da zabrana zapošljavanja u državnom sektoru postaje kontraproduktivna, sugerišemo da se uporedo radi i analiza stvarnih potreba za kadrovima u pojedinim delovima – negde su viškovi, negde manjkovi. Ima još jedna stvar koja nije možda toliko zapaženo prošla, gde postoji velika saglasnost sa Fiskalnim savetom, a to je ponovno uvođenje fiskalnih pravila”, rekao je on.
Petrović kaže da je za njega iznenađenje odlaganje reforme plata u javnom sektoru za sredinu iduće godine jer to znači odlaganje za 2021. pošto se ne mogu urediti platni razredi bez promjene budžeta. Tanjug