BANJALUKA, SARAJEVO – Najskuplje javne nabavke u Srpskoj tokom prošle godine bile su one realizovane u zdravstvu, a zaduženje Fonda zdravstvenog osiguranja (FZO) RS bio je najvredniji ugovor sklopljen u BiH.
Agencija za javne nabavke BiH napravila je Pregled 20 najvrednijih ugovora sklopljenih sa domaćim ponuđačima, u koji je portal CAPITAL imao uvid. Pregled pokazuje da su najskuplje javne nabavke realizovane u Srpskoj bile u zdravstvu.
Na prvom mjestu na listi najvrednijih ugovora sa domaćim ponuđačim u BiH je dugoročno kreditno zaduženje Fonda zdravstvenog osiguranja (FZO) RS kod UniCredit banke u iznosu od 163,8 miliona KM.
O ovom zaduženju portal CAPITAL pisao je u tekstu “FZO raspisao tender za kredit od 133 miliona KM”.
Drugi ugovor po vrijednosti je zaduženje UKC-a RS za 55 miliona KM plus trošak od 15,4 miliona KM.
Idući najskuplji posao u RS privatniku je dala opština Laktaši. Riječ je o izgradnji ambulante porodične medicine u Slatini, vrijednosti 32,2 miliona KM, koja se finansira iz sredstava klirinškog duga. Radovi su dati firmi „Univerzal BS“.
I naredna dva najskuplja posla sklopljena u Srpskoj tiču se zdravstva. Jedan je završetak izgradnje i opremanja kardiohirurgije vrijednosti 16,6 miliona KM. Univerzitetski klinički centar (UKC) RS je ovaj posao dodijelio banjalučkoj firmi „Health support services“.
O ovom tenderu portal CAPITAL je pisao u tekstovima „Srpska na veresiju gradi i oprema kardiohirurgiju UKC RS!“ i „Privatnici o svom trošku grade kardiohirurgiju od 20 miliona KM“
„Autoputevi RS“ su za nabavku i ugradnju opreme na uspostavljanju sistema za kontrolu i upravljanje saobraćajem na autoputu Gradiška – Banjaluka sklopili posao od 14,1 milion s firmom „Telegroup“.
O tom tenderu pisali smo u tekstovima „`Veliki brat` na autoputu Banjaluka – Gradiška od 16,6 miliona KM“ i „Počinje ugradnja nadzora od 16,6 miliona na autoputu Banjaluka – Gradiška“.
Idući po vrijednosti je posao TE „Ugljevik“ koja će za gorivo „Optima grupi“ dati 12,8 miliona KM.
Posljednji među 20 najvrednijih ugovora sklopljenih sa domaćim ponuđačima u BiH je opet iz oblasti zdravstva, a riječ je o uslugama održavanja medicinske opreme proizvođača General Electric koje se firmi „Medical“ plaća 8,29 miliona KM.
Najvrednije ugovore u FBiH lani je sklapala „Elektroprivreda BiH“ sa Rudnicima mrkog uglja „Banovići“, Federalni zavod za mirovinsko i invalidsko osiguranje, „Autoceste FBiH“, Aerodrom Sarajevo, Rudnici mrkog uglja „Banovići“, Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
I dok u FBiH zdravstveni fond funkcionise autonomno, u RS je, zajedno sa penzionim fondom, prebacen na teret budzeta.
Da li je moguce da se izgradnja ambulante porodicne medicine placa 32 miliona km? Toliko ne vrijedi dom zdravlja u Banja Luci. Bolnice kije su pravili kostaju malo vise od toga…… Bolnica u Srpskom Sarajevu 54 miliona, u Doboju 80-90 miliona, u Bijeljini takodje….
Nije problem sto ce find da prebace na trezorsko poslovanje. Cak naprotiv to je dobra stvar ali ne trezor ne moze podnijeti placanje ambulanti 32 miliona…
Jarane, ako imas nekvih primjedbi na iznos za izgradnju ili se javi tegeltiji da to rijesi u sudu u sarajevu ili suti
“U REDU” znači u oba slučaja nema nikakvih promjena….