BANJALUKA – Zbog mnogobrojnih žalbi već godinu i po zakočena je nabavka potrošnog materijala za ortopediju u Republici Srpskoj vrijednosti 7,7 miliona KM. Dok se u Fondu zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske gomilaju žalbe na sprovođenje te nabavke, zdravstvene ustanove neophodni materijal nabavljaju same.
Naime, Fond je još u decembru 2017. godine raspisao tender za nabavku medicinskog potrošnog materijala za ortopediju, ali kompletna procedura u vezi s tim još nije završena.
Kancelarija za razmatranje žalbi BiH od tada se bavi žalbama firmi „Stamped“ Banjaluka, „Inel-med“ Mostar, „Medika“ Mostar, „Adrialine“ Banjaluka izjavljenih na proceduru pomenute javne nabavke, postupak je poništavan za dio lotova, posao dodjeljivan za nabavku dijela materijala, ukidana su poništenja i odluke o izboru dobavljača, nabavka je vraćana na ponovni postupak…
Firme su optuživale Fond da namjerno poništava odluke o izboru jer ima favorite među dobavljačima, da ne primjenjuje Zakon o javnim nabavkama kako treba…
U Fondu zdravstvenog osiguranja RS kažu da zbog konstantnih žalbi dobavljača na par lotova još od 2017. godine ne uspjevaju da u potpunosti sprovedu postupak javne nabavke za potrošni materijal za ortopediju. Sve to, ističu, dodatno usporava proces ove nabavke.
„Međutim, napominjemo da zbog nerealizacije nekoliko lotova u ovom tenderu, ukupno ih je bilo 40, pacijenti nisu bili uskraćeni za ove potrošne materijale jer su ih zdravstvene ustanove u skladu sa potrebama, u međuvremenu, nabavljale same“, ističu iz Fonda za CAPITAL.
Dodaju da, iako je u pitanju samo nekoliko lotova, a ne cijeli postupak nabavke potrošnog materija, ovaj primjer pokazuje svu manjkavost Zakona o javnim nabavkama BiH koji ne uvažava specifičnosti zdravstvenog sistema.
„Sama činjenica da se na isti način tretira nabavka lijekova i medicinskih sredstava kao i sve ostale robe i usluge, dolazimo u situaciju da tenderi traju mnogo duže od planiranog, jer je sada ostavljena mogućnost da se ponuđači mogu žaliti na svaku fazu tendera, što pojedini dobavljači zbog raznoraznih interesa obilato i koriste“, navode u FZO.
Dodaju da je to razlog zbog čega pojedini postupci traju dosta dugo, a na kraju trpe, kako pacijenti, tako i cijeli zdravstveni sistem.
Navode i da se do sada nije desilo da je Kancelarija za razmatranje žalbi u zakonskom roku odgovorila na neku žalbu.
„Zbog toga je Fond pokrenuo incijativu za izmjenu Zakona o javnim nabavkama BiH i u tome smo dobili podršku predstavnika svih udruženja pacijenata koji takođe smatraju da bi zakon trebao uvažiti specifičnosti zdravstvenog sistema i nabavci lijekova i medicinskih sredstava dati prioritet, što sada nije slučaj“, naglašavaju u Fondu.
Dodaju da je na ovom primjeru Zakon o javnim nabavkama pokazao sav nesklad sa praktičnim životom i potrebama, posebno kada su u pitanju pacijenti i njihovo liječenje.
Predsjednik Organizacije amputiraca UDAS RS Željko Volaš rekao je da zbog komplikovanih procedura javnih nabavki najviše trpe pacijenti.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan