SARAJEVO – Ukupan obim spoljnotrgovinske razmjene BiH u prva tri mjeseca bio je 7.554.700.000 KM, što je povećanje od 2,54 odsto, a povećan je i spoljnotrgovinski deficit koji iznosi 1.854.276.000 KM, izjavio je generalni sekretar Spoljnotrgovinske komore BiH Nihad Bajramović
On je naveo da je BiH u prvom kvartalu ove godine ostvarila izvoz u vrijednosti od 2.854.712.000 KM, što je smanjenje od 0,47 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, dok je uvoz bio 4.699.988.000 KM, što je za povećanje za 4,47 odsto.
“Ovakve promjene rezultirale su pokrivenošću uvoza izvozom od 60,7 odsto, što je manje za 4,73 odsto u odnosu na prvi kvartal 2018. godine”, rekao je Bajramović novinarima u Sarajevu povodom prezentacije osnovnih pokazatelja spoljnotrgovinske razmjene BiH za prva tri mjeseca ove godine.
Napomenuvši da ovakvo kretanje nije dovoljno za ekonomski rast BiH, kojim bi bilo otklonjeno zaostajanje u odnosu na evropske zemlje, Bajramović je istakao da je neophodno povećati investicije koje su uslovljene sprovođenjem reformi, vladavinom prava i dobrim upravljanjem u skladu sa standardima EU.
“Primjetno je da naše firme gube trku sa EU, koja je naš glavni spoljnotrgovinski partner, posebno u procesu digitalizacije. Zato, neophodno je da i vlast donese niz provedbenih akata kojim bi se digitalizacija ubrazala i naše firme postale što brže i efikasnije u poslovanju”, kaže Bajramović.
Prema pokazateljima, zabilježen je pad uvoza iz Njemačke od oko 1,5 odsto, a od regionalnih partnera pad je registrovan i u razmjeni sa Crnom Gorom za više od 24 odsto i samoproglašenim Kosovom za više od 40 odsto, dok je iz Albanije povećan uvoz u BiH za gotovo 100 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Belma Hasić iz sektora za makroekonomski sistem Spoljnotrgovinske komore BiH istakla da je EU najznačajniji partner u spoljnotrgovinskoj razmjeni BiH sa kojom ostvaruje 75,4 odsto izvoza i 67,6 odsto uvoza, dok je učešće zemalja CEFTA u izvozu 16,10 odsto, a 14,5 odsto u uvozu.
Prema njenim riječima, najznačajniji spoljnotrgovinski partner BiH iz CEFTA regiona je Srbija, a u ostalim tržištima ili trećim zemljama Turska i Rusija.
“U prvom kvartalu obim razmjene sa Turskom iznosio je 260 miliona KM, pri čemu je izvoz bio 71,15 miliona KM i manji je u odnosu na prethodnu godinu za 21,38 odsto, dok je uvoz povećan za 18,58 odsto i iznosio je oko 189 miliona KM. Pokrivenost uvoza izvozom smanjena je za 19 odsto i iznosila je 37,6 odsto”, precizirala je Hasićeva.
Ona je dodala da je došlo do smanjenja izvoza u SAD i Kinu, dok je izvoz u Rusiju blago povećan u odnosu na prošlu godinu.
Amila Šehić iz sektora za makroekonomski sistem Spoljnotrgovinske komore BiH istakla je da je BiH najveći izvoznik pilećeg mesa i prerađevina od njega među CEFTA zemljama.
“Izvozimo više od 9.000 tona pilećeg mesa, a očekujemo povećanje izvoznih kapaciteta, prije svega, izvozom u EU. Ovi benefiti bi trebalo direktno uticati na kvalitet uslova i visine plata radnika u tom sektoru”, rekla je Šehićeva.
Ona je istakla da je u prvom kvartalu izvezeno 40,6 miliona KM mlijeka i mliječnih proizvoda, a uvezeno 75,5 miliona KM.
“Analizirajući spoljnotrgovinsku razmjenu piva u posljednje tri godine, uočava se stalni pad uvoznih cijena iz Srbije, Hrvatske i Slovenije, koji su i najveća uvozna tržišta. Prosječna cijena domaćeg piva je veća za oko 40 KM po hektolitru u odnosu na uvozne cijene, što pokazuje nepovoljan položaj domaćih u odnosu na uvozna piva”, istakla je Šehićeva.