BEOGRAD – Delegacija Srbije, koju predvodi guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković, sastala se tokom Prolećnog zasedanja Međunarodnog monetarnog fonda i Grupacije Svjetske banke u Vašingtonu sa zamenikom izvršnog direktora MMF-a Tao Džangom, koji je ocijenio da je Srbija potpuno posvjećena sprovođenju reformi.
Tokom sastanka s direktorom MMF-ovog sektora za Evropu i timom za Srbiju, ocijenjeno je da se i u okviru novog aranžmana u formi Instrumenta za koordinaciju politike aranžmana (IPC), koji nema finansijsku komponentu i za cilj ima očuvanje postignutih rezultata, nastavlja dobra saradnja Srbije sa ovom institucijom, navodi se u saopštenju NBS.
Guvernerka Tabaković posebno je naglasila da su u prethodnih pet godina postignuti značajni rezultati na planu jačanja makroekonomske stabilnosti Srbije i izgleda domaće ekonomije, u uslovima pune koordinacije politika.
Inflacija je, kako je istakla, očuvana na niskom nivou, deficit platnog bilansa je prepolovljen, premija rizika Srbije je na znatno nižem nivou, a kreditni rejting zemlje je povećan.
Snažno fiskalno prilagođavanje omogućilo je i da pad učešća javnog duga, na oko 50 odsto BDP-a, bude brži od očekivanog.
Tokom sastanka su sumirani i rezultati koji su ostvareni tokom novog investicionog ciklusa koji se mere rastom investicija u fiksne fondove od oko 30 odsto, vođene investicijama i privatnog sektora i države, kao i prepolovljenom stopom nezaposlenosti.
Razgovaralo se i o aktivnostima koje su sprovedene kako bi se olakšalo poslovanje, i korisnici finansijskih usluga i njihove potrebe stavili u fokus – od funkcionisanja instant plaćanja, preko mogućnosti plaćanja sistemom “prepoznavanja lica”, do jačanja transparentnosti finansijskih usluga.
Kako je saopšteno, pozitivno je ocjenjen i dinamičan rast štednje u dinarima od blizu 25 odsto u 2018. godini, uz rast koji se nastavlja i u ovoj godini.
Srbija je prepoznata i kao vodeća zemlja po pitanju rješavanja problematičnih kredita čije je učešće spušteno na 5,7 odsto u decembru prošle godine.
Generalno je ocijenjeno da su stabilnost i povoljni izgledi domaće ekonomije u osnovi visokog interesovanja investitora za dugoročna ulaganja u Srbiju, čime se potvrđuju postignuti rezultati na unapređenju domaćeg poslovnog ambijenta, kao i napredak na svjetskim listama konkurentnosti.
Da je ekonomija Srbije stabilnija i s boljim perspektivama, svjedoči i priliv stranih direktnih investicija koji je prošle godine iznosio oko 7,5 odsto BDP-a, dodaje se u saopštenju.
Analizirani su i izazovi koji dominantno dolaze iz međunarodnog okruženja, o kojima je detaljno diskutovano na svim nivoima tokom Proljećnog zasjedanja. Tanjug