DERVENTA – Ogorčeni radnici Fabrike cijevi “Unis” iz Dervente koji ne mogu da se penzionišu jer im poslodavac godinama nije uplaćivao doprinose u znak protesta juče su se okupili ispred kapije preduzeća s namjerom da spriječe prodaju robe sve dok njihova prava ne budu ispoštovana.
Problemi u nekadašnjem privrednom gigantu gomilaju se godinama, a s obzirom na to da osim praznih obećanja od uprave nisu dobili ništa više, radnici mahom razmišljaju da dignu ruke od svega i potraže zaposlenje u drugim preduzećima. Ispred “Unisa” se sa transparentima okupilo osam radnika koji treba da idu u penziju, a podržale su ih i ostale kolege. Među onima koji su na taj način tražili svoja prava bio je i Borko Aničić, koji je u “Unis” prvi put kročio 1978. godine, kada je kao srednjoškolac došao na praksu. Aničić kaže da je u “Unisu” proveo cijeli radni vijek i da ni slutio nije da će sve završiti ovako.
– Trebalo bi da idem u penziju, ali ne mogu jer mi poslodavac nije uplatio doprinose još od 2003. godine. Ukupan dug za doprinose je 14.251 marku, a duguju mi i oko tridesetak plata. Posljednja plata isplaćena nam je u junu prošle godine. Ne znam dokle ćemo ovako, drugog rješenja osim stečaja nema – rekao je Aničić za “Glas Srpske”.
Predsjednica Sindikalne organizacije “Unisa” Radoslava Milanković istakla je da će nastaviti svakodnevno da se okupljaju do 1. aprila.
– Čekamo da vidimo šta će biti sa zahtjevom Nove banke za pokretanje stečaja u fabrici, a onda ćemo definitivno dići ruke od svega. Od praznih obećanja se ne živi. Prinuđeni smo da tražimo druge poslove da bismo preživjeli – rekla je Milankovićeva za “Glas Srpske”.
Predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS Tane Peulić je kazao da u potpunosti razumije radnike te da se nada da će vlasnik preduzeća konačno naći rješenje za nagomilane probleme.
– U stalnom sam kontaktu sa većinskim vlasnikom “Unisa” Goranom Tomićem i rekao mi je da ovih dana ima sastanak na kojem bi trebalo da bude postignut dogovor i nakon kojeg će radnicima biti isplaćeno sve što im pripada da bi proizvodnja mogla početi. Vidjećemo hoće li se to ostvariti. Radnici s pravom traže ono što im pripada i logično je da ne žele da počnu da rade dok ne dobiju svoje – istakao je Peulić.
S druge strane Tomić tvrdi da do svega ovoga ne bi došlo da su radnici ušli u pogon odmah kada je stiglo 500 tona repromaterijala iz Rusije.
– U luci Ploče stoji još 10.000 tona trake za proizvodnju cijevi. Ne možemo je transportovati do Dervente kada ni ono što je stiglo u krug fabrike nije prerađeno. Nije u redu to što rade, ali nikoga ne možemo spriječiti da ode ako to želi – rekao je Tomić.
Prodaja
Radoslava Milanković je kazala da je u krugu “Unisa” još između 150 i 200 tona cijevi, te da radnici neće dozvoliti da i to bude prodato, dok njima ne bude isplaćeno ono što im pripada.
– Od 15. februara do sada prodato je oko 300 tona cijevi i druge robe, a mi od toga ni marku nismo vidjeli – rekla je Milankovićeva. Glas Srpske