TUZLA, Kina i zemlje na Balkanu imaju tradiciju prijateljske razmjene. Dvije strane imaju veliku ekonomsku komplementarnost, i dosta toga zajedničkog, kao i veliki prostor za saradnju kada je riječ o savladavanju izazova i podsticanju rasta, izjavio je u razgovoru za Fenu novi ambasador Narodne Republike Kine u BiH Ji Ping.
“Proteklih godina, pod vodstvom Inicijative “Pojas i put” i saradnje 16+1, praktična saradnja između dvije strane je postigla plodne rezultate. Sljedećeg mjeseca će se održati Drugi forum za međunarodnu saradnju „Pojas i put“ i Osmi samit 16+1 u Dubrovniku. Vjerujem da će obje konferencije donijeti više vitalnosti saradnji Kine i zemalja u ovom regionu”, rekao je Ji.
Ambasador NR Kine je malicioznim proglasio tvrdnje o „kineskoj prijetnji“ i Kini koja vrši uticaj i politički prodor na Balkanu.
“Lideri Kine su u više navrata poručili da će kineska strana dosljedno podržavati “zlatno pravilo” opsežnih konzultacija, zajedničkih doprinosa i uzajamne koristi, te zagovarati da svi zajedno rade u cilju unapređivanja saradnje. Mi smo spremni da se razgovara o trilateralnoj i multilateralnoj saradnji. Termoelektrana u Stanarima u Republici Srpskoj, koju je gradila kineska kompanija, je predana britanskoj kompaniji EFT. Projekat Blok 7 Termoelektrane u Tuzli, koji se nalazi u Federaciji BiH, će također koristiti opremu treće strane, kao što su SAD i Njemačka. Sve to su dobri primjeri”, rekao je ambasador NR Kine u BiH.
Ji je istakao kako zajednička korist znači zajedničku pobjedu. Prosječna mjesečna plata 2018. godine u Stanarima, gdje se nalazi termoelektrana, dosegla je do 1.210 KM, po čemu je na prvom mjestu među općinama u RS-u. Svi ekološki indikatori Termoelektrane strogo provode standarde EU. Lokalni građani su, podsjetio je, čak mislili da ne radi zbog toga što nema buke i crnog dima.
“Vjerujem da će biti ista priča i za projekat Blok 7 termoelektrane u Tuzli u budućnosti. Činjenice dokazuju da Inicijativa “Pojas i put” i 16+1 nisu “dužnička zamka”, već “ukusna pogača”. Nisu ni geopolitički instrumenti, već prilike za zajednički razvoj” – rekao je Ji Ping, te dodao kako svim novim stvarima je potreban proces razvija koji „ide od sumnje do razumijevanja i konačno do priznavanja.
“Pozdravljamo sve sfere društva u BiH da uzmu aktivno učešće i slobodno daju konstruktivne prijedloge kako bi se zaista implementiralo pravilo opsežnih konzultacija, zajedničkih doprinosa i uzajamne koristi”, istakao je.
Govoreći o odnosima Pekinga i Washingtona u kontekstu kompanije Huawei koja je prisutna i u BiH, ambasador Ji je rekao kako se odnosi Kine i Sjedinjenih Država ne pogoršavaju, ali da postoje neki sukobi i sporovi.
“Svakoj poštenoj i nepristranoj osobi je sasvim očito da nedavna akcija protiv određene kineske kompanije nije čisti pravosudni predmet, već interveniranje u ekonomska djelovanja političkim sredstvima. Kompanija Huawei je svjetski snabdjevač tehnike i posluje u više od 170 zemalja, te je potpisala komercijalne ugovore o 5G sa više od 20 zemalja. Službenici Savezne kancelarije za informacijsku sigurnost Njemačke i Nacionalnog centra za cyber-sigurnost Britanije su nedavno potvrdili da nisu našli nikakve dokaze da djelovanje kompanije Huawei predstavlja sigurnosnu prijetnju. Ni gigantske kompanije ovog sektora kao što su Vodafone i Ericsson ne podržavaju SAD u skučavanju Huaweija”, rekao je Ji.
On je kazao da kineska vlada odlučno štiti legitimne i zakonite interese kineskih preduzeća.
“Podržavamo kompaniju o kojoj je riječ u traženju zakonske zaštite kako bi zaštitila svoje interese. Takođe, nadamo se da će relevantne strane poštovati tržišno pravilo pravedne i slobodne konkurencije kako bi se stvorio fer i pravedan tržišni ambijent za investicije kineskih preduzeća. Trenutno, Huawei se aktivno priprema za učešće u izgradnji 4G mreže i “pametnog grada” kao i “sigurnog grada”, koji će ponuditi BiH više od 300 radnih mjesta, te pokreće Program stažiranja “Sjeme za budućnost”, namijenjen univerzitetskim studentima u BiH, što će uveliko doprinijeti razvoju telekomunikacijske industrije, ekonomije i društva BiH”, rekao je u razgovoru za Fenu ambasador Narodne Republike Kine u BiH Ji Ping.